| Product Line | Front Load Washer |
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Porcia |
| Color | White |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Washer | |
| Balance System | Yes |
| Drum Light | No |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Water Heater | Yes |
| Washer Cycles | |
| Active Wear | No |
| Activewear | Yes |
| Clean Washer | Yes |
| Colors | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Wash | Yes |
| Hand Wash | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Jeans | Yes |
| My Favorite | Yes |
| Normal | Yes |
| Rinse and Spin | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Steam Refresh | Yes |
| Whitest Whites | Yes |
| Washer Options | |
| Freshwater Rinse | Yes |
| Prewash | Yes |
| Steam | Yes |
| Soil Levels | |
| Soil Level Selections | Yes |
| Temperature Settings | |
| Auto Temperature Control | Yes |
| Cold | Yes |
| Tap Cold | Yes |
| Warm | Yes |
| Hot | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Dispenser | |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Dispenser Drawer | Yes |
| Fabric Softener Dispenser | Yes |
| Prewash Detergent Dispenser | Yes |
| Controls | |
| Child Lock | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Exterior | |
| Door Latch | Yes |
| Reversible Door | No |
| Water Inlet Location | Left Top Rear |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 33 1/2" |
| Width | 23 5/8" |
| Depth | 25" |
| Depth With Door 90° Open | 42" |
| Washer Drum Capacity I.E.C. | 2.8 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Voltage Rating | 120 V |
| Energy Data | |
| Integrated Modified Energy Factor | 2.13 |
| Integrated Water Factor | 3.8 |
| kWh/cycle | 0.31 kWh |
| kWh/year | 90 kWh |
| Water Usage/Year | 2690 Gallons |
| Installation | |
| Optional Pedestal | No |
| Power Cord Included | Yes |
| General Specifications | |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 133 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Performance Certifications and Approvals | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Accessories | |
| Dryer Stacking Kit Included | No |
2.8 Cu. Ft. I.E.C. Compact Washer with Perfect Steam(TM) Technology gently lifts dirt and stains from fibers. The LuxCare(R) Wash System offers a thorough clean with improved wash actions, temperature control and bottom-vent steam options.
Image Features

LuxCare(R) Wash System
Offers a thorough clean with improved wash actions and temperature control

Steam Refresh Cycle
Quickly remove wrinkles and refresh lightly soiled items without washing

Deep Clean Sanitization Cycle
Removes 99.9% of bacteria * Our products meet the NSF(R) testing standards

12 Cycles to Care for Every Fabric
Clean all your special items with tailored cycles for delicates, activewear, whitest whites and more

Spacious Capacity
Wash more items in one load with 2.8 cu. ft. I.E.C. of capacity in a slender footprint

ENERGY STAR(R) Certified
Electrolux washers meet strict criteria to guarantee high-quality energy efficient performance - without sacrificing clean

Perfect Balance(R) System and Second Floor Guarantee
Balances loads for smooth, quiet operation. So quiet you can even run your washer on the second floor or near bedrooms without noticing it

Stackable Design
Maximize your space with the ability to stack your compact washer and dryer
Features
- LuxCare(R) Wash System
- Steam Refresh Cycle
- Deep Clean Sanitization Cycle
- 12 Cycles to Care for Every Fabric
- Spacious Capacity
- ENERGY STAR(R) Certified
- Perfect Balance(R) System and Second Floor Guarantee
- Stackable Design
- Platinum Star(R) Limited Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | ELFW4222AW |
| GTIN14: | 012505387623 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Washers |
Electrolux 24-Inch Front Load Washer 2.4 Cu. Ft. - ELFW4222AW
- SKU-0000032185
- Model #ELFW4222AW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | Top Panel Damage - Doesn't Affect Functionality |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | ELECTROLUX |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Washers |
| Model Number | ELFW4222AW |
| UPC/GTIN | 012505387623 |
| Capacity | 2.8000 |
| Color | White |
| Depth | 25 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 33 1/2 |
| Product Line | Front Load Washer |
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Porcia |
| Color | White |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Washer | |
| Balance System | Yes |
| Drum Light | No |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Water Heater | Yes |
| Washer Cycles | |
| Active Wear | No |
| Activewear | Yes |
| Clean Washer | Yes |
| Colors | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Wash | Yes |
| Hand Wash | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Jeans | Yes |
| My Favorite | Yes |
| Normal | Yes |
| Rinse and Spin | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Steam Refresh | Yes |
| Whitest Whites | Yes |
| Washer Options | |
| Freshwater Rinse | Yes |
| Prewash | Yes |
| Steam | Yes |
| Soil Levels | |
| Soil Level Selections | Yes |
| Temperature Settings | |
| Auto Temperature Control | Yes |
| Cold | Yes |
| Tap Cold | Yes |
| Warm | Yes |
| Hot | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Dispenser | |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Dispenser Drawer | Yes |
| Fabric Softener Dispenser | Yes |
| Prewash Detergent Dispenser | Yes |
| Controls | |
| Child Lock | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Exterior | |
| Door Latch | Yes |
| Reversible Door | No |
| Water Inlet Location | Left Top Rear |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 33 1/2" |
| Width | 23 5/8" |
| Depth | 25" |
| Depth With Door 90° Open | 42" |
| Washer Drum Capacity I.E.C. | 2.8 Cu. Ft. |
| Electrical Specifications | |
| Voltage Rating | 120 V |
| Energy Data | |
| Integrated Modified Energy Factor | 2.13 |
| Integrated Water Factor | 3.8 |
| kWh/cycle | 0.31 kWh |
| kWh/year | 90 kWh |
| Water Usage/Year | 2690 Gallons |
| Installation | |
| Optional Pedestal | No |
| Power Cord Included | Yes |
| General Specifications | |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 133 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Performance Certifications and Approvals | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Accessories | |
| Dryer Stacking Kit Included | No |
2.8 Cu. Ft. I.E.C. Compact Washer with Perfect Steam(TM) Technology gently lifts dirt and stains from fibers. The LuxCare(R) Wash System offers a thorough clean with improved wash actions, temperature control and bottom-vent steam options.
Image Features

LuxCare(R) Wash System
Offers a thorough clean with improved wash actions and temperature control

Steam Refresh Cycle
Quickly remove wrinkles and refresh lightly soiled items without washing

Deep Clean Sanitization Cycle
Removes 99.9% of bacteria * Our products meet the NSF(R) testing standards

12 Cycles to Care for Every Fabric
Clean all your special items with tailored cycles for delicates, activewear, whitest whites and more

Spacious Capacity
Wash more items in one load with 2.8 cu. ft. I.E.C. of capacity in a slender footprint

ENERGY STAR(R) Certified
Electrolux washers meet strict criteria to guarantee high-quality energy efficient performance - without sacrificing clean

Perfect Balance(R) System and Second Floor Guarantee
Balances loads for smooth, quiet operation. So quiet you can even run your washer on the second floor or near bedrooms without noticing it

Stackable Design
Maximize your space with the ability to stack your compact washer and dryer
Features
- LuxCare(R) Wash System
- Steam Refresh Cycle
- Deep Clean Sanitization Cycle
- 12 Cycles to Care for Every Fabric
- Spacious Capacity
- ENERGY STAR(R) Certified
- Perfect Balance(R) System and Second Floor Guarantee
- Stackable Design
- Platinum Star(R) Limited Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | ELFW4222AW |
| GTIN14: | 012505387623 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Washers |























