| Dryer: Options | |
| End-of-Cycle Chime | Yes |
| Eco | Yes |
| Tumble System | Gentle Tumble™ |
| Timed Dry Selections | 3 selections |
| Line Dry | No |
| Anti Static | No |
| Temperature Selections | 3 |
| Auto Dry System | No |
| Add Steam | No |
| Dryer: Specialty Cycles | |
| Air Clean | No |
| Fast Steam | No |
| Comforter | No |
| Stuffed Animals | No |
| Active Wear | No |
| Warm Up | No |
| Pet Beds | No |
| Kids Wear | No |
| Wool | No |
| Jeans | No |
| Accessories | |
| LP Conversion Kit | Optional order item no. PCK4200 |
| Drying Rack | Optional order item no. A04840701 |
| Luxury-Glide ® Pedestal with Spacious Storage Drawer | Optional order item no. EPWD257UIW (Island White) |
| Dryer Stacking Kit | Optional order item no. STACKIT7X |
| Dryer: Cycles | |
| Casual | Yes |
| Delicate | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Dry Cycles | 5 |
| Fast Dry | No |
| My Favorite | No |
| Timed Dry | Auto / 60 /30 |
| Normal | Yes |
| Mixed Load | No |
| Active Wear | No |
| Towels | Yes |
| Perfect Steam™ | No |
| Bulky/Bedding | No |
| Allergen | No |
| Touch Up | No |
| General Specifications | |
| Style | Full-Size Model |
| Leveling Legs | 4 |
| Motor HP | Variable |
| Gas Connection Location | N/A |
| Sound Package | Luxury-Quiet™ |
| Shipping Weight (lbs) | 140 |
| PROP 65 Label | No |
| Reconditioned | No |
| Power Cord Included | No |
| Certifications & Approvals | |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | 1-UL Listed |
| ENERGY STAR ® Certified | Yes |
| NSF ® Certified | No |
| Agency Approval(All Brands) | UL/CSA |
| Electrical Specifications | |
| Connected Load @ 120V | 0.835 |
| Voltage Rating | 120/240V 60Hz 25A or 120/230V 60Hz 24A |
| Amps @ 120 Volts | 9 |
| Amps @ 240 Volts | 25 |
| Connected Load @ 240V | 6 |
| Connection Location | Rear |
| Exterior Dimensions | |
| Depth | 31-1/2" |
| Depth(w/ 90° Door Open) | 53.5" |
| Width | 27" |
| Height (w/15" Pedestal) | 53" |
| Height(w/o 15" Pedestal) | 38" |
| Height | 38" |
| Controls | |
| Display Type | LED |
| Control Type | LED display with capacitive touch controls |
| Control Lock | Yes |
| Control Location | Front |
| Delay Start - hours | No |
| Dryer Specifications | |
| Dry System | No |
| Tumble Speed (RPM) | 50 |
| Drying Rack | No |
| Individual Custom Options | 0 |
| Heating Element (BTU/HR) | N/A |
| Interior Lighting | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Drum Material | Painted Steel |
| Capacities | |
| Total Capacity - Cu. Ft. | 8.0 Cu. Ft. |
| Exterior Specifications | |
| Door Design | Pull to Open |
| Reversible Door | Yes |
| Door Latch | Pull Latch |
| Lens Ring | White |
| Dryer Specifications | |
| Air Flow (CFM) | 220 |
| Installation Type | |
| Stacked(Above Washer) | Yes |
| Under Counter | Yes (Side-by-Side units in under-counter installation require custom-built countertop and/or cabinetry) |
| Hidden (In Closet) | Yes |
| Pedestal | Yes |
The newest Electrolux electric dryer features five cycle selections for all types of fabrics. Cycles include Timed Dry (Auto, 60 Min., 30 Min.), Heavy Duty, Towels, Normal and Delicates. With its ENERGY STAR® rating, it exceeds federal regulations for energy efficiency. That means it’s both environmental and economical, saving you a small fortune on utility costs over its lifetime. The special Wrinkle Release option ensures that your clothes leave the dryer ready to wear. And with Electrolux’s Luxury-Quiet™ technology, the dryer runs quietly – you can even keep it on the second floor. Stackable and undercounter capable.
Image Features
Keeps clothes looking their best
Clothes are gently tumbled while moisture sensors detect when clothes are dry to prevent over-drying. Customizable options and cycles allow you to care for every fabric.
ENERGY STAR Certified
Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality energy efficient performance.
Largest Capacity Dryer
Dry more in each load. Our 8.0 Cu. Ft. dryers have the largest capacity for a standard 27" platform.
Fits more rooms with reversible door
Enjoy easy loading no matter how your washer and dryer are configured.
Features
Wrinkle Release
- A special Wrinkle Release option ensures that your clothes leave the dryer wrinkle free and ready to wear.
Luxury-Quiet™ System
- Electrolux's special Quiet technology ensures that your dryer runs so quietly that you can run it wherever you want - even on the second floor - without any noisy disruptions.
IQ-Touch™ Controls
- For those who like to have their options always visible on their washer, the IQ-Touch™ control panel displays all of your options, at all times.
5 Cycles
- Timed Dry (Auto, 60 Min., 30 Min.), Heavy Duty, Towels, Normal, Delicates
Reversible Door
- By offering reversible dryer doors, Electrolux allows for any laundry room to be a customizable space.
Optional Pedestals and Stacking Kit for More Installation Options
- Raise your units with optional pedestal drawers that provide extra storage, or use the optional stacking kit for convenient placement in small spaces.
ENERGY STAR®
- ENERGY STAR® rated products exceed federal guidelines for energy efficiency, meaning they're economical and environmental - you'll benefit the environment by consuming less energy while also saving a small fortune on operating costs.
Other Features
- 50 RPM tumble speed
- Adjustable leveling legs
- 3 temperature selections
- 3 dryness levels
- 4-way venting
- Eco option
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | EFDE317TIW |
| GTIN14: | 012505386985 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
ELECTROLUX 27 Inch Electric Dryer With 8.0 Cu. Ft. Capacity White EFDE317TIW
- SKUI-0000126336
- Model #EFDE317TIW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 27 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELECTROLUX |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | EFDE317TIW |
| UPC/GTIN | 012505386985 |
| Capacity | 8.0000 |
| Color | White |
| Depth | 31 5/8 |
| Width | 27 |
| Height | 38 |
| Dryer: Options | |
| End-of-Cycle Chime | Yes |
| Eco | Yes |
| Tumble System | Gentle Tumble™ |
| Timed Dry Selections | 3 selections |
| Line Dry | No |
| Anti Static | No |
| Temperature Selections | 3 |
| Auto Dry System | No |
| Add Steam | No |
| Dryer: Specialty Cycles | |
| Air Clean | No |
| Fast Steam | No |
| Comforter | No |
| Stuffed Animals | No |
| Active Wear | No |
| Warm Up | No |
| Pet Beds | No |
| Kids Wear | No |
| Wool | No |
| Jeans | No |
| Accessories | |
| LP Conversion Kit | Optional order item no. PCK4200 |
| Drying Rack | Optional order item no. A04840701 |
| Luxury-Glide ® Pedestal with Spacious Storage Drawer | Optional order item no. EPWD257UIW (Island White) |
| Dryer Stacking Kit | Optional order item no. STACKIT7X |
| Dryer: Cycles | |
| Casual | Yes |
| Delicate | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Dry Cycles | 5 |
| Fast Dry | No |
| My Favorite | No |
| Timed Dry | Auto / 60 /30 |
| Normal | Yes |
| Mixed Load | No |
| Active Wear | No |
| Towels | Yes |
| Perfect Steam™ | No |
| Bulky/Bedding | No |
| Allergen | No |
| Touch Up | No |
| General Specifications | |
| Style | Full-Size Model |
| Leveling Legs | 4 |
| Motor HP | Variable |
| Gas Connection Location | N/A |
| Sound Package | Luxury-Quiet™ |
| Shipping Weight (lbs) | 140 |
| PROP 65 Label | No |
| Reconditioned | No |
| Power Cord Included | No |
| Certifications & Approvals | |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | 1-UL Listed |
| ENERGY STAR ® Certified | Yes |
| NSF ® Certified | No |
| Agency Approval(All Brands) | UL/CSA |
| Electrical Specifications | |
| Connected Load @ 120V | 0.835 |
| Voltage Rating | 120/240V 60Hz 25A or 120/230V 60Hz 24A |
| Amps @ 120 Volts | 9 |
| Amps @ 240 Volts | 25 |
| Connected Load @ 240V | 6 |
| Connection Location | Rear |
| Exterior Dimensions | |
| Depth | 31-1/2" |
| Depth(w/ 90° Door Open) | 53.5" |
| Width | 27" |
| Height (w/15" Pedestal) | 53" |
| Height(w/o 15" Pedestal) | 38" |
| Height | 38" |
| Controls | |
| Display Type | LED |
| Control Type | LED display with capacitive touch controls |
| Control Lock | Yes |
| Control Location | Front |
| Delay Start - hours | No |
| Dryer Specifications | |
| Dry System | No |
| Tumble Speed (RPM) | 50 |
| Drying Rack | No |
| Individual Custom Options | 0 |
| Heating Element (BTU/HR) | N/A |
| Interior Lighting | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Drum Material | Painted Steel |
| Capacities | |
| Total Capacity - Cu. Ft. | 8.0 Cu. Ft. |
| Exterior Specifications | |
| Door Design | Pull to Open |
| Reversible Door | Yes |
| Door Latch | Pull Latch |
| Lens Ring | White |
| Dryer Specifications | |
| Air Flow (CFM) | 220 |
| Installation Type | |
| Stacked(Above Washer) | Yes |
| Under Counter | Yes (Side-by-Side units in under-counter installation require custom-built countertop and/or cabinetry) |
| Hidden (In Closet) | Yes |
| Pedestal | Yes |
The newest Electrolux electric dryer features five cycle selections for all types of fabrics. Cycles include Timed Dry (Auto, 60 Min., 30 Min.), Heavy Duty, Towels, Normal and Delicates. With its ENERGY STAR® rating, it exceeds federal regulations for energy efficiency. That means it’s both environmental and economical, saving you a small fortune on utility costs over its lifetime. The special Wrinkle Release option ensures that your clothes leave the dryer ready to wear. And with Electrolux’s Luxury-Quiet™ technology, the dryer runs quietly – you can even keep it on the second floor. Stackable and undercounter capable.
Image Features
Keeps clothes looking their best
Clothes are gently tumbled while moisture sensors detect when clothes are dry to prevent over-drying. Customizable options and cycles allow you to care for every fabric.
ENERGY STAR Certified
Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality energy efficient performance.
Largest Capacity Dryer
Dry more in each load. Our 8.0 Cu. Ft. dryers have the largest capacity for a standard 27" platform.
Fits more rooms with reversible door
Enjoy easy loading no matter how your washer and dryer are configured.
Features
Wrinkle Release
- A special Wrinkle Release option ensures that your clothes leave the dryer wrinkle free and ready to wear.
Luxury-Quiet™ System
- Electrolux's special Quiet technology ensures that your dryer runs so quietly that you can run it wherever you want - even on the second floor - without any noisy disruptions.
IQ-Touch™ Controls
- For those who like to have their options always visible on their washer, the IQ-Touch™ control panel displays all of your options, at all times.
5 Cycles
- Timed Dry (Auto, 60 Min., 30 Min.), Heavy Duty, Towels, Normal, Delicates
Reversible Door
- By offering reversible dryer doors, Electrolux allows for any laundry room to be a customizable space.
Optional Pedestals and Stacking Kit for More Installation Options
- Raise your units with optional pedestal drawers that provide extra storage, or use the optional stacking kit for convenient placement in small spaces.
ENERGY STAR®
- ENERGY STAR® rated products exceed federal guidelines for energy efficiency, meaning they're economical and environmental - you'll benefit the environment by consuming less energy while also saving a small fortune on operating costs.
Other Features
- 50 RPM tumble speed
- Adjustable leveling legs
- 3 temperature selections
- 3 dryness levels
- 4-way venting
- Eco option
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | EFDE317TIW |
| GTIN14: | 012505386985 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |











