| Product Line | Pedestal |
| Factory | Juarez |
| Color | White |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 15" |
| Width | 27" |
| Depth | 26 7/16" |
| General Specifications | |
| Product Weight | 52.63 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
The Electrolux Laundry Pedestal with Storage Drawer helps you organize the entire laundry room. They are perfect for storing laundry supplies, extra towels, cleaning supplies and more. By including a Laundry Pedestal, your Electrolux washer or dryer can be elevated for convenient height.
Features
- Elevated Convenience
- Raises your washer or dryer 15 inches, reducing strain and making loading and unloading easier
- Spacious Storage Drawer
- Built-in drawer holds up to 50 lbs. of laundry essentials-keeping detergents, dryer sheets, and more organized and within easy reach
- Smooth Luxury-Glide(TM) Operation
- Drawer glides open and closed with ease-even when fully loaded-for a premium feel and effortless access
- Uses Recycled Materials
- 16% of this pedestal's total product weight is made from recycled plastics and steel-helping reduce environmental impact without compromising durability
- Fits 27" Washers and Dryers
- This laundry pedestal is compatible with all Electrolux 27" front load washer and dryers
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | EPWD257UIW |
| GTIN14: | 012505387470 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
Electrolux 27-Inch Storage Laundry Pedestal White - EPWD257UIW
- SKU-0000040559
- Model #EPWD257UIW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Overstock Surplus |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELECTROLUX |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
| Model Number | EPWD257UIW |
| UPC/GTIN | 012505387470 |
| Capacity | 3.0000 |
| Color | White |
| Depth | 26 7/16 |
| Width | 27 |
| Height | 15 |
| Product Line | Pedestal |
| Factory | Juarez |
| Color | White |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 15" |
| Width | 27" |
| Depth | 26 7/16" |
| General Specifications | |
| Product Weight | 52.63 lbs |
| Prop 65 Label | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
The Electrolux Laundry Pedestal with Storage Drawer helps you organize the entire laundry room. They are perfect for storing laundry supplies, extra towels, cleaning supplies and more. By including a Laundry Pedestal, your Electrolux washer or dryer can be elevated for convenient height.
Features
- Elevated Convenience
- Raises your washer or dryer 15 inches, reducing strain and making loading and unloading easier
- Spacious Storage Drawer
- Built-in drawer holds up to 50 lbs. of laundry essentials-keeping detergents, dryer sheets, and more organized and within easy reach
- Smooth Luxury-Glide(TM) Operation
- Drawer glides open and closed with ease-even when fully loaded-for a premium feel and effortless access
- Uses Recycled Materials
- 16% of this pedestal's total product weight is made from recycled plastics and steel-helping reduce environmental impact without compromising durability
- Fits 27" Washers and Dryers
- This laundry pedestal is compatible with all Electrolux 27" front load washer and dryers
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | EPWD257UIW |
| GTIN14: | 012505387470 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |









