| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Electrolux |
| Series | ICON Designer |
| Model | E30EW75ESS |
| Product Type | Single Electric Wall Oven |
| Finish / Color | Stainless Steel |
| Handle Finish | Stainless Steel |
| Control Type | Glass Wave-Touch Controls with Blue LED Display |
| Display Type | Digital Clock & Temperature Display |
| Viewing Window | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Oven Capacity | 4.2 cu. ft. |
| Oven Racks | 4 Total |
| Smooth-Glide Racks | 3 |
| Standard Racks | 1 |
| Convection System | 3rd Element European Convection |
| Bake Element | 3400W |
| Broil Element | 4000W |
| Bake System | Dual Radiant Baking System |
| Broil System | Eight-Pass Broil Element |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Preheat Control | Yes |
| Keep Warm Function | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Timer | Yes |
| Self-Cleaning | Yes with Auto-Safety Latch |
| Self-Clean Rack Removal Alert | Yes |
| Interior Lighting | Integrated Halogen Lighting |
| Temperature Probe | No |
| Broiler Pan | Porcelain Broiler Pan with Grill |
| Cool-Touch Door | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Child Lockout | Yes |
| Automatic Shutoff | 12 Hour |
| Temperature Units | Programmable °F / °C |
| Under-Counter Installation | Yes |
| Voltage | 240 / 208 Volts |
| Amperage | 16.6 / 14.4 Amps |
| Connected Load | 4.0 / 3.0 kW |
| Wattage | 4,000 Watts |
| Armored Electrical Cable | Included |
| Exterior Dimensions (W × H × D) | 30" × 29 1/2" × 24 1/8" |
| Cutout Dimensions (W × H × D) | 28 1/2"–29" × 28 1/4"–28 7/8" × 24" |
| Product Weight | 168 lbs. |
| Shipping Weight | 191 lbs. |
| UPC | 057112088938 |
This smart, sophisticated wall oven is designed with an understanding of your needs. It is as if it can sense just what you want before you need it. This is innovation with a purpose.
The E30EW75ESS features the Wave-Touch Control Panel Technology, choreographing the various components of a big meal so that everything is completed at the same time is essential. The fully featured electronic oven control ensures accurate cooking time and temperature. When you’re looking for quality baking and broiling results every time, this oven delivers.
Features
Wave-Touch Control Panel Technology
- Choreographing the various components of a big meal so that everything is completed at the same time is essential. The fully featured electronic oven control ensures accurate cooking time and temperature. When you're looking for quality baking and broili
Smooth-Glide Oven Racks
- Imagine oven racks that glide with unparalleled ease and extend fully for effortless access to your meal. They designed a centered easy-grip handle and a patented ball-bearing rack system for smooth-gliding performance with the touch of a finger.
Cool-Touch Oven Door
- Introducing the coolest oven door in the industry literally. The cool-to-the-touch all glass door design has an expansive glass front panel that allows you to clearly see what you are cooking.
- And because it is all glass, when it comes time for cleanup, spills and splatters wipe up with ease.
Third Element European Convection System
- By adding a third cooking element and a convection fan, heat is distributed faster and more evenly throughout the oven. Cooking every meal to perfection has never been easier.
Hidden Bake Element
- For safe and efficient cleanup, the lower heating element is protected by a porcelain plate cover.
Designer Halogen Lighting
- Carefully positioned halogen lights illuminate the oven interior, providing you with a more accurate view of the food you are preparing so you can have meals that turn out just the way you planned.
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | E30EW75ESS |
| GTIN14: | 057112088938 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
ELECTROLUX 30 Inch Icon Designer Series Single Wall Oven Stainless Steel E30EW75ESS
- SKU-0000040501
- Model #E30EW75ESS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Discontinued Model | Former Showroom Display | Minimal Signs Of Use & Handling (Former Floor Model)| Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELECTROLUX |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | E30EW75ESS |
| UPC/GTIN | 057112088938 |
| Capacity | 4.2000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 1/8 |
| Width | 30 |
| Height | 29 1/2 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Electrolux |
| Series | ICON Designer |
| Model | E30EW75ESS |
| Product Type | Single Electric Wall Oven |
| Finish / Color | Stainless Steel |
| Handle Finish | Stainless Steel |
| Control Type | Glass Wave-Touch Controls with Blue LED Display |
| Display Type | Digital Clock & Temperature Display |
| Viewing Window | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Oven Capacity | 4.2 cu. ft. |
| Oven Racks | 4 Total |
| Smooth-Glide Racks | 3 |
| Standard Racks | 1 |
| Convection System | 3rd Element European Convection |
| Bake Element | 3400W |
| Broil Element | 4000W |
| Bake System | Dual Radiant Baking System |
| Broil System | Eight-Pass Broil Element |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Preheat Control | Yes |
| Keep Warm Function | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Timer | Yes |
| Self-Cleaning | Yes with Auto-Safety Latch |
| Self-Clean Rack Removal Alert | Yes |
| Interior Lighting | Integrated Halogen Lighting |
| Temperature Probe | No |
| Broiler Pan | Porcelain Broiler Pan with Grill |
| Cool-Touch Door | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Child Lockout | Yes |
| Automatic Shutoff | 12 Hour |
| Temperature Units | Programmable °F / °C |
| Under-Counter Installation | Yes |
| Voltage | 240 / 208 Volts |
| Amperage | 16.6 / 14.4 Amps |
| Connected Load | 4.0 / 3.0 kW |
| Wattage | 4,000 Watts |
| Armored Electrical Cable | Included |
| Exterior Dimensions (W × H × D) | 30" × 29 1/2" × 24 1/8" |
| Cutout Dimensions (W × H × D) | 28 1/2"–29" × 28 1/4"–28 7/8" × 24" |
| Product Weight | 168 lbs. |
| Shipping Weight | 191 lbs. |
| UPC | 057112088938 |
This smart, sophisticated wall oven is designed with an understanding of your needs. It is as if it can sense just what you want before you need it. This is innovation with a purpose.
The E30EW75ESS features the Wave-Touch Control Panel Technology, choreographing the various components of a big meal so that everything is completed at the same time is essential. The fully featured electronic oven control ensures accurate cooking time and temperature. When you’re looking for quality baking and broiling results every time, this oven delivers.
Features
Wave-Touch Control Panel Technology
- Choreographing the various components of a big meal so that everything is completed at the same time is essential. The fully featured electronic oven control ensures accurate cooking time and temperature. When you're looking for quality baking and broili
Smooth-Glide Oven Racks
- Imagine oven racks that glide with unparalleled ease and extend fully for effortless access to your meal. They designed a centered easy-grip handle and a patented ball-bearing rack system for smooth-gliding performance with the touch of a finger.
Cool-Touch Oven Door
- Introducing the coolest oven door in the industry literally. The cool-to-the-touch all glass door design has an expansive glass front panel that allows you to clearly see what you are cooking.
- And because it is all glass, when it comes time for cleanup, spills and splatters wipe up with ease.
Third Element European Convection System
- By adding a third cooking element and a convection fan, heat is distributed faster and more evenly throughout the oven. Cooking every meal to perfection has never been easier.
Hidden Bake Element
- For safe and efficient cleanup, the lower heating element is protected by a porcelain plate cover.
Designer Halogen Lighting
- Carefully positioned halogen lights illuminate the oven interior, providing you with a more accurate view of the food you are preparing so you can have meals that turn out just the way you planned.
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | E30EW75ESS |
| GTIN14: | 057112088938 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |












