ModelE30EW75ESS
Product TypeSingle Electric Wall Oven
Finish / ColorStainless Steel
Handle FinishStainless Steel
Control TypeGlass Wave-Touch Controls with Blue LED Display
Display TypeDigital Clock & Temperature Display
Viewing WindowYes
Sabbath ModeNo
Oven Capacity4.2 cu. ft.
Oven Racks4 Total
Smooth-Glide Racks3
Standard Racks1
Convection System3rd Element European Convection
Bake Element3400W
Broil Element4000W
Bake SystemDual Radiant Baking System
Broil SystemEight-Pass Broil Element
Hidden Bake ElementYes
Preheat ControlYes
Keep Warm FunctionYes
Delay BakeYes
TimerYes
Self-CleaningYes with Auto-Safety Latch
Self-Clean Rack Removal AlertYes
Interior LightingIntegrated Halogen Lighting
Temperature ProbeNo
Broiler PanPorcelain Broiler Pan with Grill
Cool-Touch DoorYes
Removable DoorYes
Child LockoutYes
Automatic Shutoff12 Hour
Temperature UnitsProgrammable °F / °C
Under-Counter InstallationYes
Voltage240 / 208 Volts
Amperage16.6 / 14.4 Amps
Connected Load4.0 / 3.0 kW
Wattage4,000 Watts
Armored Electrical CableIncluded
Exterior Dimensions (W × H × D)30" × 29 1/2" × 24 1/8"
Cutout Dimensions (W × H × D)28 1/2"–29" × 28 1/4"–28 7/8" × 24"
Product Weight168 lbs.
Shipping Weight191 lbs.
UPC057112088938
Features
Wave-Touch Control Panel Technology
Smooth-Glide Oven Racks
Cool-Touch Oven Door
Third Element European Convection System
Hidden Bake Element
Designer Halogen Lighting
Item Attributes
Brand Code: ELECTROLUX
Part Number: E30EW75ESS
GTIN14: 057112088938
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Kitchen Appliances / Ovens
ELECTROLUX 30 Inch Icon Designer Series Single Wall Oven Stainless Steel E30EW75ESS
  • SKU-0000040501
  • Model #E30EW75ESS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceFormer Display Model
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Brand ELECTROLUX
CategoryCooking / Kitchen Appliances / Ovens
Model Number E30EW75ESS
UPC/GTIN 057112088938
Capacity 4.2000
Color Stainless Steel
Depth 24 1/8
Width 30
Height 29 1/2
CategorySpecification
BrandElectrolux
SeriesICON Designer
ModelE30EW75ESS
Finish / ColorStainless Steel
Handle FinishStainless Steel
Viewing WindowYes
Sabbath ModeNo
Oven Capacity4.2 cu. ft.
Oven Racks4 Total
Smooth-Glide Racks3
Standard Racks1
Bake Element3400W
Broil Element4000W
Hidden Bake ElementYes
Preheat ControlYes
Keep Warm FunctionYes
Delay BakeYes
TimerYes
Temperature ProbeNo
Cool-Touch DoorYes
Removable DoorYes
Child LockoutYes
Automatic Shutoff12 Hour
Under-Counter InstallationYes
Voltage240 / 208 Volts
Amperage16.6 / 14.4 Amps
Connected Load4.0 / 3.0 kW
Wattage4,000 Watts