| Product Line | Dryer |
| Power Type | NG |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Juarez |
| Color | Titanium |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Dryer | |
| Air Flow | 200 CFM |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Drum Material | Painted Steel |
| Dryness Level Selections | Yes |
| Heating Element | 20000 BTU |
| Lint Filter | Yes |
| Predictive Dry | Yes |
| Dryer Cycles | |
| Cycle Count | 10 |
| Activewear | Yes |
| Allergen | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Instant Refresh | Yes |
| Mixed Load | Yes |
| Normal | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
| Towels | Yes |
| Dryer Options | |
| Anti Static | Yes |
| Delay Start Time | 1-12 Hours |
| Drum Light | Yes |
| Dry Boost | Yes |
| Extended Tumble | Yes |
| Perfect Steam | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
| Drying Temperatures | |
| Low | Yes |
| Normal | Yes |
| High | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Dryness Level | |
| Max | Yes |
| High | Yes |
| Normal | Yes |
| Low | Yes |
| Damp | Yes |
| Controls | |
| Cancel | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Estimated Time Remaining | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
| Exterior | |
| Door Latch | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 38" |
| Width | 27" |
| Depth | 32" |
| Dryer Drum Capacity | 8 Cu. Ft. |
| Dry Linen Capacity Tested Amount | 11.5 kg |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Energy Data | |
| Combined Energy Factor (CEF) | 3.48 |
| kWh/cycle | 2.5 kWh |
| kWh/year | 710 kWh |
| Installation | |
| Optional Pedestal | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Ventilation Type | Vented |
| General Specifications | |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 126 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Performance Certifications and Approvals | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
The Electrolux front load gas dryer with LuxCare(R) Dry uses a moisture sensor to prevent over or under-drying. The Instant Refresh cycle allows you to remove wrinkles and refresh clothing in just 10 minutes.
Image Features

Instant Refresh cycle revives fabrics without washing
Save water and energy with Instant Refresh which removes wrinkles and refreshes items from light wear in 10 minutes, without having to do a full wash.

Get a more precise dry with our LuxCare(R) Dry System
Save time and energy and protect items from over or under-drying with our unique sensor that detects humidity on the surface so that all your fabrics are treated with precision and care.

15-Minute Fast Dry
Quickly dry the items you need most. * Fastest time based on smallest load/Fast Dry cycle selected for various load compositions.

Predictive Dry(TM) more accurately predicts dry times
More accurately predict dry times so you don't have to keep checking on your load with Predictive Dry(TM). Within about 90 seconds of starting the load, the dryer calculates a more accurate time in which your clothes will be perfectly dried.

ENERGY STAR(R) Certified
Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality, energy-efficient performance.
Features
- Instant Refresh cycle revives fabrics without washing
- Get a more precise dry with our LuxCare(R) Dry System
- 15-Minute Fast Dry
- Predictive Dry(TM) more accurately predicts dry times
- ENERGY STAR(R) Certified
- Perfect Steam(TM) option
- Extended Tumble option keeps clothes tangle-free
- LuxCare(R) Lint Shield helps avoid messes
- Activewear Cycle
- Extra Large Capacity
- Fits more rooms with reversible door
- Optional pedestals and stacking kit for more installation options
- Luxury-Design(R) Lighting
- Brilliant LED display shines in even the darkest laundry rooms
- Luxury-Quiet(TM) Sound System
- Control Lock
- Platinum Star(R) Limited Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | ELFG7537AT |
| GTIN14: | 012505388514 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
ELECTROLUX Front Load Perfect Steam(tm) Gas Dryer With Predictive Dry(tm) And Instant Refresh 8.0 Cu. Ft. ELFG7537AT
- SKU-0000040826
- Model #ELFG7537AT
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratch & Dent | Gas Dryer | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELECTROLUX |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | ELFG7537AT |
| UPC/GTIN | 012505388514 |
| Capacity | 8.0000 |
| Color | Gray |
| Depth | 32 |
| Width | 27 |
| Height | 38 |
| Product Line | Dryer |
| Power Type | NG |
| Installation Type | Free-Standing |
| Factory | Juarez |
| Color | Titanium |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Dryer | |
| Air Flow | 200 CFM |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Drum Material | Painted Steel |
| Dryness Level Selections | Yes |
| Heating Element | 20000 BTU |
| Lint Filter | Yes |
| Predictive Dry | Yes |
| Dryer Cycles | |
| Cycle Count | 10 |
| Activewear | Yes |
| Allergen | Yes |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Instant Refresh | Yes |
| Mixed Load | Yes |
| Normal | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
| Towels | Yes |
| Dryer Options | |
| Anti Static | Yes |
| Delay Start Time | 1-12 Hours |
| Drum Light | Yes |
| Dry Boost | Yes |
| Extended Tumble | Yes |
| Perfect Steam | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
| Drying Temperatures | |
| Low | Yes |
| Normal | Yes |
| High | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Dryness Level | |
| Max | Yes |
| High | Yes |
| Normal | Yes |
| Low | Yes |
| Damp | Yes |
| Controls | |
| Cancel | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Estimated Time Remaining | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Start | Yes |
| Exterior | |
| Door Latch | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 38" |
| Width | 27" |
| Depth | 32" |
| Dryer Drum Capacity | 8 Cu. Ft. |
| Dry Linen Capacity Tested Amount | 11.5 kg |
| Electrical Specifications | |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Energy Data | |
| Combined Energy Factor (CEF) | 3.48 |
| kWh/cycle | 2.5 kWh |
| kWh/year | 710 kWh |
| Installation | |
| Optional Pedestal | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Ventilation Type | Vented |
| General Specifications | |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 126 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Performance Certifications and Approvals | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
The Electrolux front load gas dryer with LuxCare(R) Dry uses a moisture sensor to prevent over or under-drying. The Instant Refresh cycle allows you to remove wrinkles and refresh clothing in just 10 minutes.
Image Features

Instant Refresh cycle revives fabrics without washing
Save water and energy with Instant Refresh which removes wrinkles and refreshes items from light wear in 10 minutes, without having to do a full wash.

Get a more precise dry with our LuxCare(R) Dry System
Save time and energy and protect items from over or under-drying with our unique sensor that detects humidity on the surface so that all your fabrics are treated with precision and care.

15-Minute Fast Dry
Quickly dry the items you need most. * Fastest time based on smallest load/Fast Dry cycle selected for various load compositions.

Predictive Dry(TM) more accurately predicts dry times
More accurately predict dry times so you don't have to keep checking on your load with Predictive Dry(TM). Within about 90 seconds of starting the load, the dryer calculates a more accurate time in which your clothes will be perfectly dried.

ENERGY STAR(R) Certified
Electrolux dryers meet strict criteria to guarantee high-quality, energy-efficient performance.
Features
- Instant Refresh cycle revives fabrics without washing
- Get a more precise dry with our LuxCare(R) Dry System
- 15-Minute Fast Dry
- Predictive Dry(TM) more accurately predicts dry times
- ENERGY STAR(R) Certified
- Perfect Steam(TM) option
- Extended Tumble option keeps clothes tangle-free
- LuxCare(R) Lint Shield helps avoid messes
- Activewear Cycle
- Extra Large Capacity
- Fits more rooms with reversible door
- Optional pedestals and stacking kit for more installation options
- Luxury-Design(R) Lighting
- Brilliant LED display shines in even the darkest laundry rooms
- Luxury-Quiet(TM) Sound System
- Control Lock
- Platinum Star(R) Limited Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | ELFG7537AT |
| GTIN14: | 012505388514 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |





















