| Product Line | Pedestal |
| Factory | Juarez |
| Color | Titanium |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 15" |
| Width | 27" |
| Depth | 26 7/16" |
| General Specifications | |
| Product Weight | 52.63 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
The Electrolux Laundry Pedestal with Storage Drawer helps you organize the entire laundry room. They are perfect for storing laundry supplies, extra towels, cleaning supplies and more. By including a Laundry Pedestal, your Electrolux washer or dryer can be elevated for convenient height.
Features
- Elevated Convenience
- Spacious Storage Drawer
- Smooth Luxury-Glide(TM) Operation
- Uses Recycled Materials
- Fits 27" Washers and Dryers
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | EPWD257UTT |
| GTIN14: | 012505387487 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
Electrolux 27-Inch Laundry Pedestal Titanium Storage Drawer - EPWD257UTT
- SKU-0000033601
- Model #EPWD257UTT
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Visible Forward Facing Imperfections | Missing Internal Separating Glides |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELECTROLUX |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
| Model Number | EPWD257UTT |
| UPC/GTIN | 012505387487 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Gray |
| Depth | 26 7/16 |
| Width | 27 |
| Height | 15 |
| Product Line | Pedestal |
| Factory | Juarez |
| Color | Titanium |
| Right to Repair Details | |
| Right to Repair | Available - Visit electrolux.ca/en/Owner-Support/right-to-repair for more information |
| Dimensions and Volume | |
| Height | 15" |
| Width | 27" |
| Depth | 26 7/16" |
| General Specifications | |
| Product Weight | 52.63 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
The Electrolux Laundry Pedestal with Storage Drawer helps you organize the entire laundry room. They are perfect for storing laundry supplies, extra towels, cleaning supplies and more. By including a Laundry Pedestal, your Electrolux washer or dryer can be elevated for convenient height.
Features
- Elevated Convenience
- Spacious Storage Drawer
- Smooth Luxury-Glide(TM) Operation
- Uses Recycled Materials
- Fits 27" Washers and Dryers
Item Attributes
| Brand Code: | ELECTROLUX |
|---|---|
| Part Number: | EPWD257UTT |
| GTIN14: | 012505387487 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |









