| Dimensions | |
| Length | 27" |
| Width | 1" |
| Height | 36" |
| Depth | 1" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Finish (Color) | Brass |
| Fixture Material | Metal, Glass, and Wood |
| Frameless | No |
| Mirror Frame Shape | rectangle |
| Mirror Hanging Orientation | Vertical and Horizontal |
| Mirror Mounting | Metal Inset hanger |
| Mirror Type | Clear mirror |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Vanity Mirrors |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Weight | 14.08 |
| Wire Included | No |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $32.00 |
MTL FRMD RECT MIRR 27 BRS
Features
- Covered under Elegant Lighting's 1 year limited warranty
- Coordinated with products from the Elene line seamlessly
- Frame constructed from Metal with a glass mirror
- Mirror frame will resist rust and corrosion through everyday use
- Flat edge gives the mirror a seamless and clean look
- Mirror can be hung vertically or horizontally
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | MR42736BR |
| GTIN14: | 842814167087 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |
ELEGANT LIGHTING Elene 27" W X 36" H Contemporary Rectangular Metal Framed Bathroom Wall Mirror MR42736BR
- SKUI-0000097822
- Model #MR42736BR
MSRP:$285.00Save $96.52
Mardey's Price: Was $188.48
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Bathroom Mirrors |
| Model Number | MR42736BR |
| UPC/GTIN | 842814167087 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 01 |
| Width | 27 |
| Height | 36 |
| Dimensions | |
| Length | 27" |
| Width | 1" |
| Height | 36" |
| Depth | 1" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Finish (Color) | Brass |
| Fixture Material | Metal, Glass, and Wood |
| Frameless | No |
| Mirror Frame Shape | rectangle |
| Mirror Hanging Orientation | Vertical and Horizontal |
| Mirror Mounting | Metal Inset hanger |
| Mirror Type | Clear mirror |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Vanity Mirrors |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Weight | 14.08 |
| Wire Included | No |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $32.00 |
MTL FRMD RECT MIRR 27 BRS
Features
- Covered under Elegant Lighting's 1 year limited warranty
- Coordinated with products from the Elene line seamlessly
- Frame constructed from Metal with a glass mirror
- Mirror frame will resist rust and corrosion through everyday use
- Flat edge gives the mirror a seamless and clean look
- Mirror can be hung vertically or horizontally
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | MR42736BR |
| GTIN14: | 842814167087 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |






