| Dimensions | |
| Length | 30" |
| Width | 18.31" |
| Height | 19.69" |
| Counter Top Length | 30" |
| Counter Top Width | 18.31" |
| Counter Top Height | 0.79" |
| Sink Width | 18.11" |
| Sink Depth | 10.34" |
| Sink Height | 7" |
| Sink Drain Hole Size | 1.75" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Base Material | MDF |
| Counter Top Edge Style | Flat |
| Counter Top Finish | White |
| Distressed Finish | No |
| Drain Assembly Included | no |
| Faucet Included | no |
| Faucet Type | Single |
| Finish (Color) | Concrete Grey |
| Fixture Material | MDF, Porcelain, and Metal |
| Hardware Finish | Brushed Nickel |
| Harware Material | steel |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Sinks | 1 |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Bathroom Vanities |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Sink Mounting Type | Integrated |
| Vanity Backsplash | no |
| Vanity Mounting Type | Wall-hung/floating |
| Weight | 62 |
| Wire Included | No |
| Wood Type | composite wood fibers |
| Shipment type | Oversized Ground |
| US Shipping Cost | $121.00 |
| Drawers | |
| Drawers Included | No |
| False Drawers | no |
| Cabinets | |
| Number of Cabinets | 1 |
| Cabinet Interior Width | 28.27 |
| Cabinet Interior Depth | 16.85 |
| Cabinet Interior Height | 18.31 |
The contemporary simplicity of this 30 Inch floating vanity in a concrete grey finish will help open the space and add stunning modern flair to your bathroom or powder room. The open space below makes it easy to show off your tiles and to clean the floor with ease-it’s also the perfect place for a hamper. Double doors open to reveal plentiful of storage pace to store all of your bathroom miscellany. The clean lines that permeate through the design will surely create a fresh look in your home.
Features
Included Components:
- MDF vanity cabinet with 2 doors
- Resin vanity top with a single resin sink
- Faucet is not included and must be purchased separately
Vanity Top Features:
- Constructed from MDF providing a lifetime of durability
- Wall mounted installation - vanity attaches to the wall creating a floating appearance for a modern look
- Double door design provides easy access to storage space
- Vanity cabinet includes matching decorative hardware
- Vanity will ship fully assembled
Vanity Top Features:
- Resin vanity top includes a sink constructed of resin
- Single pre-drilled faucet hole
- Each sink features its own single basin workspace
- Equipped with an overflow drain to help prevent spillage
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | VF44030CG |
| GTIN14: | 00842814168701 |
| Category Code: | Vanities |
| Sub Category Code: | Vanities |
ELEGANT LIGHTING Rasina 30" Wall Mounted Single Basin Vanity Set With Cabinet And Resin Vanity Top VF44030CG
- SKUI-0000098369
- Model #VF44030CG
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Vanities |
| Model Number | VF44030CG |
| UPC/GTIN | 00842814168701 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | Concrete Grey |
| Depth | 18 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 19 3/4 |
| Dimensions | |
| Length | 30" |
| Width | 18.31" |
| Height | 19.69" |
| Counter Top Length | 30" |
| Counter Top Width | 18.31" |
| Counter Top Height | 0.79" |
| Sink Width | 18.11" |
| Sink Depth | 10.34" |
| Sink Height | 7" |
| Sink Drain Hole Size | 1.75" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Base Material | MDF |
| Counter Top Edge Style | Flat |
| Counter Top Finish | White |
| Distressed Finish | No |
| Drain Assembly Included | no |
| Faucet Included | no |
| Faucet Type | Single |
| Finish (Color) | Concrete Grey |
| Fixture Material | MDF, Porcelain, and Metal |
| Hardware Finish | Brushed Nickel |
| Harware Material | steel |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Sinks | 1 |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Bathroom Vanities |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Sink Mounting Type | Integrated |
| Vanity Backsplash | no |
| Vanity Mounting Type | Wall-hung/floating |
| Weight | 62 |
| Wire Included | No |
| Wood Type | composite wood fibers |
| Shipment type | Oversized Ground |
| US Shipping Cost | $121.00 |
| Drawers | |
| Drawers Included | No |
| False Drawers | no |
| Cabinets | |
| Number of Cabinets | 1 |
| Cabinet Interior Width | 28.27 |
| Cabinet Interior Depth | 16.85 |
| Cabinet Interior Height | 18.31 |
The contemporary simplicity of this 30 Inch floating vanity in a concrete grey finish will help open the space and add stunning modern flair to your bathroom or powder room. The open space below makes it easy to show off your tiles and to clean the floor with ease-it’s also the perfect place for a hamper. Double doors open to reveal plentiful of storage pace to store all of your bathroom miscellany. The clean lines that permeate through the design will surely create a fresh look in your home.
Features
Included Components:
- MDF vanity cabinet with 2 doors
- Resin vanity top with a single resin sink
- Faucet is not included and must be purchased separately
Vanity Top Features:
- Constructed from MDF providing a lifetime of durability
- Wall mounted installation - vanity attaches to the wall creating a floating appearance for a modern look
- Double door design provides easy access to storage space
- Vanity cabinet includes matching decorative hardware
- Vanity will ship fully assembled
Vanity Top Features:
- Resin vanity top includes a sink constructed of resin
- Single pre-drilled faucet hole
- Each sink features its own single basin workspace
- Equipped with an overflow drain to help prevent spillage
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | VF44030CG |
| GTIN14: | 00842814168701 |
| Category Code: | Vanities |
| Sub Category Code: | Vanities |














