| Dimensions | |
| Length | 20" |
| Width | 5" |
| Height | 28" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Distressed Finish | No |
| Dry/Wet/Damp | Damp |
| Finish (Color) | Black |
| Fixture Material | MDF, Glass, and Metal |
| Frameless | no |
| Hardware Finish | chrome |
| Harware Material | steel |
| Mirror Frame Shape | Rectangle |
| Mirror Hanging Orientation | Vertical |
| Mirror Mounting | Metal Keyhole hangers |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Medicine Cabinets |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Weight | 24.64 |
| Wire Included | No |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $36.00 |
The Wyn medicine cabinet reflects a minimalist’s design and trendy styling with its rust-free metal frame mirror. The classic clean and straight lines of this rectangular mirror provide you with a timeless and elegant look in your bathroom, featuring an ultra-thin metal frame in deep profile, reflecting a minimalist’s design and industrial styling. Open its door to the left or right to reveal two adjustable glass shelves for storing your toiletries. There are four metal keyhole hangers installed on the back of the mirror for easy installation, mounting hardware is not included. Constructed with a manufactured wood frame for exceptional strength and durability.
Features
- Mirror Dimension: H 27.2, W 19.2, D 0.16Mirror Frame Shape: RectangleMirror Hanging Orientation: VerticalMirror Mounting / Attachment Type: Metal Keyhole HangersMirror Number of Hanging Brackets: 4Beveled Glass: No
- Assembly Required: No
- Comes with two glass shelves6 levels to adjust your shelf heightMirror cabinet can be installed either to have the door swing to the left or rightConvenient precut slits in the cabinet to adjust the shelf height
- 4 inch storage depthFour keyhole hanging mechanism, mounting hardware is not includedFully assembled and ready to be installed
- Hardware Finish: Chrome
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | MR572028BLK |
| GTIN14: | 842814177260 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |
ELEGANT LIGHTING Wyn 20" X 28" Framed Single Door Medicine Cabinet MR572028BLK
- SKUI-0000096969
- Model #MR572028BLK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Bathroom Mirrors |
| Model Number | MR572028BLK |
| UPC/GTIN | 842814177260 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 20 |
| Width | 05 |
| Height | 28 |
| Dimensions | |
| Length | 20" |
| Width | 5" |
| Height | 28" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Distressed Finish | No |
| Dry/Wet/Damp | Damp |
| Finish (Color) | Black |
| Fixture Material | MDF, Glass, and Metal |
| Frameless | no |
| Hardware Finish | chrome |
| Harware Material | steel |
| Mirror Frame Shape | Rectangle |
| Mirror Hanging Orientation | Vertical |
| Mirror Mounting | Metal Keyhole hangers |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Medicine Cabinets |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Weight | 24.64 |
| Wire Included | No |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $36.00 |
The Wyn medicine cabinet reflects a minimalist’s design and trendy styling with its rust-free metal frame mirror. The classic clean and straight lines of this rectangular mirror provide you with a timeless and elegant look in your bathroom, featuring an ultra-thin metal frame in deep profile, reflecting a minimalist’s design and industrial styling. Open its door to the left or right to reveal two adjustable glass shelves for storing your toiletries. There are four metal keyhole hangers installed on the back of the mirror for easy installation, mounting hardware is not included. Constructed with a manufactured wood frame for exceptional strength and durability.
Features
- Mirror Dimension: H 27.2, W 19.2, D 0.16Mirror Frame Shape: RectangleMirror Hanging Orientation: VerticalMirror Mounting / Attachment Type: Metal Keyhole HangersMirror Number of Hanging Brackets: 4Beveled Glass: No
- Assembly Required: No
- Comes with two glass shelves6 levels to adjust your shelf heightMirror cabinet can be installed either to have the door swing to the left or rightConvenient precut slits in the cabinet to adjust the shelf height
- 4 inch storage depthFour keyhole hanging mechanism, mounting hardware is not includedFully assembled and ready to be installed
- Hardware Finish: Chrome
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | MR572028BLK |
| GTIN14: | 842814177260 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |







