| Dimensions | |
| Length | 4.75" |
| Width | 4.75" |
| Height | 15.5" |
| Wire Length | 10" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Bulb Shape | B10 |
| Dimmable | Yes |
| Distressed Finish | No |
| Dry/Wet/Damp | Damp |
| ETL | Yes |
| Finish (Color) | Black |
| Fixture Material | Metal and Fabric |
| Hardware Finish | Black |
| Harware Material | Metal |
| Max/Nominal Watt | 40W |
| Number of Lights | 1 |
| Product Shape | Vanity Lights |
| Product Type | Vanity Lights |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| UL & ULC Standard | UL,ULC |
| Voltage | 110V - 125V |
| Wattage/Bulb | 40W |
| Weight | 0.9 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $13.00 |
The Mel Collection of wall lamps adds refined simplicity to your life. Its unassuming design is versatile to blend in with any décor, but the sleek rod and clean linen shade adds contemporary elegance and style. Adding a breath of fresh air, this wall lamp, available in a black, polished nickel, or a two-toned brass and black finish, is the perfect addition to your bathroom or entryway (light bulbs not included).
Features
Dimmable, ETL listed for damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | LD6004W5BK |
| GTIN14: | 842814159686 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
ELEGANT LIGHTING Mel 16" Tall Bathroom Sconce LD6004W5BK
- SKUI-0000096968
- Model #LD6004W5BK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | LD6004W5BK |
| UPC/GTIN | 842814159686 |
| Capacity | 40.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 4 3/4 |
| Width | 4 3/4 |
| Height | 15 1/2 |
| Dimensions | |
| Length | 4.75" |
| Width | 4.75" |
| Height | 15.5" |
| Wire Length | 10" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Bulb Shape | B10 |
| Dimmable | Yes |
| Distressed Finish | No |
| Dry/Wet/Damp | Damp |
| ETL | Yes |
| Finish (Color) | Black |
| Fixture Material | Metal and Fabric |
| Hardware Finish | Black |
| Harware Material | Metal |
| Max/Nominal Watt | 40W |
| Number of Lights | 1 |
| Product Shape | Vanity Lights |
| Product Type | Vanity Lights |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| UL & ULC Standard | UL,ULC |
| Voltage | 110V - 125V |
| Wattage/Bulb | 40W |
| Weight | 0.9 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $13.00 |
The Mel Collection of wall lamps adds refined simplicity to your life. Its unassuming design is versatile to blend in with any décor, but the sleek rod and clean linen shade adds contemporary elegance and style. Adding a breath of fresh air, this wall lamp, available in a black, polished nickel, or a two-toned brass and black finish, is the perfect addition to your bathroom or entryway (light bulbs not included).
Features
Dimmable, ETL listed for damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | LD6004W5BK |
| GTIN14: | 842814159686 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |







