| Dimensions | |
| Width | 5.5" |
| Height | 15" |
| Extension | 6" |
| Wire Length | 8" |
| Specifications | |
| Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
| Crystal/Glass Color | Clear |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Wet/Damp | Damp |
| ETL | yes |
| Finish (Color) | Chrome |
| Fixture Material | Iron and Fabric shade |
| Hardware Finish | Chrome |
| Harware Material | Iron |
| Max/Nominal Watt | 40W |
| Number of Lights | 1 |
| Product Type | Vanity Lights |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| Voltage | 110V |
| Wattage/Bulb | 40W |
| Weight | 1 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Small Parcel |
Add a touch of timeless elegance to your home with this versatile wall sconce, designed to complement most room. Featuring a slender metal arm and a round backplate to match a variety of interior styles. The soft, tapered fabric shade emits a gentle, ambient glow, making it perfect for creating a cozy and welcoming atmosphere. This wall sconce uses one E12 socket bulb (not included) and is compatible with dimmable bulbs, giving you the flexibility to set the right mood for any occasion. Whether placed in a hallway, bedroom, or living room, this sconce brings understated sophistication to your space with its classic silhouette and clean lines.
Features
- Constructed from fabric and iron
- Comes with fabric and metal shade
- Requires (1) candelabra (E12) 40 watt bulb (not included)
- Capable of being dimmed
- ETL for damp locations
- Title 24 compliant
- Covered by Elegant Lighting's 1 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | LD6004W6C |
| GTIN14: | 196683030851 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
ELEGANT LIGHTING Mel 15" Tall Bathroom Sconce LD6004W6C
- SKUI-0000096474
- Model #LD6004W6C
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | LD6004W6C |
| UPC/GTIN | 196683030851 |
| Capacity | 40.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 1 1/16 |
| Width | 5 1/2 |
| Height | 15 |
| Dimensions | |
| Width | 5.5" |
| Height | 15" |
| Extension | 6" |
| Wire Length | 8" |
| Specifications | |
| Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
| Crystal/Glass Color | Clear |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Wet/Damp | Damp |
| ETL | yes |
| Finish (Color) | Chrome |
| Fixture Material | Iron and Fabric shade |
| Hardware Finish | Chrome |
| Harware Material | Iron |
| Max/Nominal Watt | 40W |
| Number of Lights | 1 |
| Product Type | Vanity Lights |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| Voltage | 110V |
| Wattage/Bulb | 40W |
| Weight | 1 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Small Parcel |
Add a touch of timeless elegance to your home with this versatile wall sconce, designed to complement most room. Featuring a slender metal arm and a round backplate to match a variety of interior styles. The soft, tapered fabric shade emits a gentle, ambient glow, making it perfect for creating a cozy and welcoming atmosphere. This wall sconce uses one E12 socket bulb (not included) and is compatible with dimmable bulbs, giving you the flexibility to set the right mood for any occasion. Whether placed in a hallway, bedroom, or living room, this sconce brings understated sophistication to your space with its classic silhouette and clean lines.
Features
- Constructed from fabric and iron
- Comes with fabric and metal shade
- Requires (1) candelabra (E12) 40 watt bulb (not included)
- Capable of being dimmed
- ETL for damp locations
- Title 24 compliant
- Covered by Elegant Lighting's 1 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | LD6004W6C |
| GTIN14: | 196683030851 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |






