| Dimensions | |
| Length | 30" |
| Width | 1" |
| Height | 40" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Distressed Finish | No |
| Finish (Color) | Black |
| Fixture Material | Metal and MDF |
| Frameless | No |
| Hardware Finish | Black |
| Harware Material | Metal |
| Mirror Frame Shape | Rectangle |
| Mirror Hanging Orientation | Vertical and Horizontal |
| Mirror Mounting | Metal Inset hanger |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Vanity Mirrors |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Weight | 26 |
| Wire Included | No |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $116.00 |
Enhance the appeal of your home or office with this modern mirror, featuring a thin rounded metal edges in a deep profile, reflecting a minimalist’s design and trendy styling. To ensure your home safety, four metal hanger ring are securely welded to the back of the metal frame , which sit on top of the frame for easy hanging. It’s recommended to use suitable heavy duty picture/mirror hooks, selecting the best type of fixing for the particular wall you wish to hang the mirror on, using the appropriate rawl plug if required.
Features
- Thin metal frame with recessed mirror for a seamless look
- Solid MDF board backing with four welded hanger rings for secure installation
- Hand-polished edges for a timeless aesthetic
- Clear glass mirror with smooth, rounded corners for added safety
- Can be mounted vertically or horizontally
- Durable construction from metal and MDF for long-lasting use
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | MR803040BK |
| GTIN14: | 842814185722 |
| Category Code: | Mirrors |
| Sub Category Code: | Mirrors |
ELEGANT LIGHTING Formiae 30" W X 40" H Contemporary Rectangular Framed Bathroom Wall Mirror MR803040BK
- SKUI-0000100134
- Model #MR803040BK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Mirrors |
| Model Number | MR803040BK |
| UPC/GTIN | 842814185722 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 30 |
| Width | 01 |
| Height | 40 |
| Dimensions | |
| Length | 30" |
| Width | 1" |
| Height | 40" |
| Specifications | |
| Assembly Required | No |
| Distressed Finish | No |
| Finish (Color) | Black |
| Fixture Material | Metal and MDF |
| Frameless | No |
| Hardware Finish | Black |
| Harware Material | Metal |
| Mirror Frame Shape | Rectangle |
| Mirror Hanging Orientation | Vertical and Horizontal |
| Mirror Mounting | Metal Inset hanger |
| Product Shape | Rectangle |
| Product Type | Vanity Mirrors |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Weight | 26 |
| Wire Included | No |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $116.00 |
Enhance the appeal of your home or office with this modern mirror, featuring a thin rounded metal edges in a deep profile, reflecting a minimalist’s design and trendy styling. To ensure your home safety, four metal hanger ring are securely welded to the back of the metal frame , which sit on top of the frame for easy hanging. It’s recommended to use suitable heavy duty picture/mirror hooks, selecting the best type of fixing for the particular wall you wish to hang the mirror on, using the appropriate rawl plug if required.
Features
- Thin metal frame with recessed mirror for a seamless look
- Solid MDF board backing with four welded hanger rings for secure installation
- Hand-polished edges for a timeless aesthetic
- Clear glass mirror with smooth, rounded corners for added safety
- Can be mounted vertically or horizontally
- Durable construction from metal and MDF for long-lasting use
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | MR803040BK |
| GTIN14: | 842814185722 |
| Category Code: | Mirrors |
| Sub Category Code: | Mirrors |










