| Dimensions | |
| Chain/Rod Length | 59" |
| Length | 21" |
| Width | 21" |
| Height | 9.5" |
| Maximum Height | 75" |
| Wire Length | 79" |
| Specifications | |
| Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
| Crystal/Glass Color | CLEAR |
| Dimmable | Yes |
| Distressed Finish | No |
| Dry/Wet/Damp | Dry |
| ETL | Yes |
| Finish (Color) | Brass |
| Fixture Material | Iron and Crystal |
| Hanging Device | Chain |
| Hardware Finish | brass |
| Harware Material | Iron |
| Max/Nominal Watt | 200W |
| Number of Lights | 5 |
| Product Shape | Round |
| Product Type | Pendants |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| UL & ULC Standard | No |
| Voltage | 120V |
| Wattage/Bulb | 40W |
| Weight | 9 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $38.00 |
Install this pendant in any room to give an elegant look. This stunning light features hand painted finish and clear brillant crystals which gives a classy look. Set a cozy atmosphere when you switch on this dazzling fixture and captivate your guests.
Features
- Hand Painted: Yes
- Distressed Finish: No
- Hardware Finish: Brass
- Hardware Material: Iron
- Minimum Hanging Height (in.): 17
- Hand painted finish in brass
- Minimum hanging height of 17 inches and maximum hanging height of 75 inches
- Suspended from a hanging chain that is 59 inch long
- Requires 5 E12 bulbs (bulbs are not provided)
- Tiers of clear multi-faceted crystals reflect the soft glow of candelabra bulbsMinor crystal assembly required
- Lighting is dimmable
- Assembly Required: Yes
- Chain Finish: Brass
- Wire Color: GoldLight
- Direction: Any Direction
- Number of Tiers: 1
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 1111D21BR |
| GTIN14: | 842814193253 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
ELEGANT LIGHTING Lyla 5 Light 21 Inch Brass Pendant Ceiling Light 1111D21BR
- SKUI-0000122652
- Model #1111D21BR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 1111D21BR |
| UPC/GTIN | 842814193253 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 21 |
| Width | 21 |
| Height | 9 1/2 |
| Dimensions | |
| Chain/Rod Length | 59" |
| Length | 21" |
| Width | 21" |
| Height | 9.5" |
| Maximum Height | 75" |
| Wire Length | 79" |
| Specifications | |
| Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
| Crystal/Glass Color | CLEAR |
| Dimmable | Yes |
| Distressed Finish | No |
| Dry/Wet/Damp | Dry |
| ETL | Yes |
| Finish (Color) | Brass |
| Fixture Material | Iron and Crystal |
| Hanging Device | Chain |
| Hardware Finish | brass |
| Harware Material | Iron |
| Max/Nominal Watt | 200W |
| Number of Lights | 5 |
| Product Shape | Round |
| Product Type | Pendants |
| Product Warranty | 1 year limited |
| Socket Type | E12 |
| UL & ULC Standard | No |
| Voltage | 120V |
| Wattage/Bulb | 40W |
| Weight | 9 |
| Wire Included | Yes |
| Shipment type | Small Parcel |
| US Shipping Cost | $38.00 |
Install this pendant in any room to give an elegant look. This stunning light features hand painted finish and clear brillant crystals which gives a classy look. Set a cozy atmosphere when you switch on this dazzling fixture and captivate your guests.
Features
- Hand Painted: Yes
- Distressed Finish: No
- Hardware Finish: Brass
- Hardware Material: Iron
- Minimum Hanging Height (in.): 17
- Hand painted finish in brass
- Minimum hanging height of 17 inches and maximum hanging height of 75 inches
- Suspended from a hanging chain that is 59 inch long
- Requires 5 E12 bulbs (bulbs are not provided)
- Tiers of clear multi-faceted crystals reflect the soft glow of candelabra bulbsMinor crystal assembly required
- Lighting is dimmable
- Assembly Required: Yes
- Chain Finish: Brass
- Wire Color: GoldLight
- Direction: Any Direction
- Number of Tiers: 1
Item Attributes
| Brand Code: | ELEGANT LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 1111D21BR |
| GTIN14: | 842814193253 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |










