| Characteristics | |
| Size (inches) | 30" wide |
| Internal Blower (CFM) | 190 |
| Finishes/Colors | Black White Stainless Steel Biscuit |
| Controls | Color Matched/Coordinated Rocker Switches |
| Lighting | Inc. 1x75W |
Santo has a slender 5 height and soft curves, designed to modernize and perfectly fit kitchens where space is a premium. A 2-speed, 190 CFM internal blower provides sufficient ventilating power for most kitchens. Color coordinated rocker switches control blower speeds and 75 watt incandescent lighting. The combination filter (carbon and anodized aluminum mesh) is very effective plus simple to remove & re-install. Santo is designed for recirculating installations ONLY, where dirty air is cleaned by the combo filter and then reintroduced back into the room. Santo is available in the most popular 30 width and offered in either stainless steel, black, white or biscuit finishes.
Features
2 Speed/250 CFM Blower
- Quickly and efficiently eliminates smoke and cooking odors out of the air.
Rocker Switch
- Hidden on/off rocker switches control two blower speeds and light levels.
Halogen Light(Sold Separately) SKU: GU10
- Two-level, halogen bulbs flood the cooktop and surrounding area with generous illumination. (50W bulbs sold separately.)
Open Mesh Filter
- Large dishwasher-safe, single open mesh filter provides efficient grease removal.
Captur™ System
- The Captur™ system's advanced blower design features a forward positioned centric inlet to remove smoke and odor faster.
- Two-speed blower control exhausts at 250 CFM.
Quiet Operation
- Smooth-flow blower wheel design and high flow filters ensure quiet, 1.5 sone operation at normal speed.
Additional Features
- ADA Compliant - (When installed with standard UL approved wall switch)
- UL Listed
- HVI Certified
- Remote operation is possible using a standard UL approved wall switch.
- Non-Duct capable with the use of charcoal filters sold separately; Hidden louvers on top of hood exhaust away from cabinetry
Item Attributes
| Brand Code: | ELICA |
|---|---|
| Part Number: | ESN130BL |
| GTIN14: | 190603004465 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
ELICA 190 CFM 30-Inch Under Cabinet Range Hood Black - ESN130BL
- SKU-0000017282
- Model #ESN130BL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Imperfections | Surface Scratches |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | ELICA |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | ESN130BL |
| UPC/GTIN | 190603004465 |
| Capacity | 190.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 18 3/4 |
| Width | 30 |
| Height | 5 1/16 |
| Characteristics | |
| Size (inches) | 30" wide |
| Internal Blower (CFM) | 190 |
| Finishes/Colors | Black White Stainless Steel Biscuit |
| Controls | Color Matched/Coordinated Rocker Switches |
| Lighting | Inc. 1x75W |
Santo has a slender 5 height and soft curves, designed to modernize and perfectly fit kitchens where space is a premium. A 2-speed, 190 CFM internal blower provides sufficient ventilating power for most kitchens. Color coordinated rocker switches control blower speeds and 75 watt incandescent lighting. The combination filter (carbon and anodized aluminum mesh) is very effective plus simple to remove & re-install. Santo is designed for recirculating installations ONLY, where dirty air is cleaned by the combo filter and then reintroduced back into the room. Santo is available in the most popular 30 width and offered in either stainless steel, black, white or biscuit finishes.
Features
2 Speed/250 CFM Blower
- Quickly and efficiently eliminates smoke and cooking odors out of the air.
Rocker Switch
- Hidden on/off rocker switches control two blower speeds and light levels.
Halogen Light(Sold Separately) SKU: GU10
- Two-level, halogen bulbs flood the cooktop and surrounding area with generous illumination. (50W bulbs sold separately.)
Open Mesh Filter
- Large dishwasher-safe, single open mesh filter provides efficient grease removal.
Captur™ System
- The Captur™ system's advanced blower design features a forward positioned centric inlet to remove smoke and odor faster.
- Two-speed blower control exhausts at 250 CFM.
Quiet Operation
- Smooth-flow blower wheel design and high flow filters ensure quiet, 1.5 sone operation at normal speed.
Additional Features
- ADA Compliant - (When installed with standard UL approved wall switch)
- UL Listed
- HVI Certified
- Remote operation is possible using a standard UL approved wall switch.
- Non-Duct capable with the use of charcoal filters sold separately; Hidden louvers on top of hood exhaust away from cabinetry
Item Attributes
| Brand Code: | ELICA |
|---|---|
| Part Number: | ESN130BL |
| GTIN14: | 190603004465 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |











