| New Arrival | No |
| Item Brand | Elk Showroom |
| Product Type | Lighting |
| Sub Category | Vanity Light |
| UPC | 748119134086 |
| Category | Indoor Lighting |
| Primary Color/Finish | Matte Black |
| Primary Color/Finish Family | Black |
| Secondary Color/Finish | Brushed Brass |
| Primary Material | Metal |
| Sub Style | Modern Farmhouse |
| Primary Material Sub Style | Steel |
| Width Range | 20 - 30'' |
| Height Range | < 10'' |
| PreOrder | No |
| Item Width | 26 |
| Item Depth | 7 |
| Brand | Elk Lighting |
| Item Height | 9 |
| Bulb & LED String Concatenation | 3 x 60w med. |
| Item Weight | 5 |
| Chain / Cord / Extension Rod Concatenation | 8'' cord |
| Backplate Width | 8 |
| Collection | Cloe |
| Backplate Height | 5 |
| Dimensions Concatenation | 26''w x 7''d x 9''h |
| Ecommerce Wholesale Price | 125.00 |
| Fixture Cord Length | 8 |
| Harmonized Tariff Code (Export) | 9405.10.00.91 |
| Includes Adapter Kit | No |
| Includes LED Bulb | No |
| Item Discontinued Status | No |
| Bulb Count | 3 |
| Bulb 1 Wattage | 60 |
| Item Number | 46632/3 |
| Bulb 1 Base | Medium |
| Item Status | Active |
| Bulb 1 Type | A19 |
| Bulb 1 Included | No |
| Lamp Cord Length | 8 |
| Meta Keywords | Vanity Light |
| Dimmable | Yes |
| Multipiece Item | No |
| Name | Cloe 26'' Wide 3-Light Vanity Light |
| Safety Rating | ETL |
| Outdoor | No |
| Location Rating | Damp |
| Packaging Standard | ISTA 1A |
| Page Title | Cloe 26'' Wide 3-Light Vanity Light 46632/3-ELK Elk Home |
| Shipping Mode | Ground |
| Primary Color/Finish Type | Matte |
| Primary Image File Name | 46632-3 |
| Prop65 Filename | P65-01A |
| QC Checklist Number | QCLIT01 |
| Release | 2019 January Lighting |
| Reshipper Carton Height | 12 |
| Reshipper Carton Length | 36 |
| Reshipper Carton Volume | 6 |
| Reshipper Carton Weight | 8 |
| Reshipper Carton Width | 24 |
| Sales UOM | Each |
| Secondary Color/Finish Family | Brass |
| Secondary Color/Finish Type | Brushed |
| Sell to Brick & Mortar | Yes |
| Sell to Ecommerce | Yes |
| Shade/Glass Color | No Shade |
| Shade/Glass Materials | No Shade |
| Shade/Glass Shape | Square |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Style 2 | Updated Traditional |
| Truck Only | No |
| URL - Alt 1 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt1.jpg |
| URL - Alt 2 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt2.jpg |
| URL - Alt 3 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt3.jpg |
| URL - Alt 4 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt4.jpg |
| URL - Primary | http://ftp.elklighting.com/internet/46632-3.jpg |
| URL - Spec | http://ftp.elklighting.com/internet/Assets%20Spec%20Sheets/46632_3_ps.pdf |
| Vendor | HUIHONG |
| Vendor SKU | H180157-3W |
| Wholesale Price | 125.00 |
CLOE 3-LIGHT VANITY LIGHT
Features
- Style: Modern/Contemporary vanity light with a matte black finish and open rectangular cage design — ideal for bathrooms over a mirror or vanity.
- Configuration: 3-light fixture (requires three bulbs).
- Finish: Matte black metal with brass accent fittings.
- Bulb Type: Works with standard medium base bulbs (not included).
- Application: Designed for indoor use (bathrooms, powder rooms, etc.).
Item Attributes
| Brand Code: | ELK |
|---|---|
| Part Number: | 466323 |
| GTIN14: | 748119134086 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |
ELK Cloe 26 Wide 3 Light Vanity Light 466323
- SKUI-0000097486
- Model #466323
MSRP:$375.00Save $130.50
Mardey's Price: Was $244.50
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ELK |
|---|---|
| Category | Vanity Lighting |
| Model Number | 466323 |
| UPC/GTIN | 748119134086 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Matte Black |
| Depth | 07 |
| Width | 26 |
| Height | 09 |
| New Arrival | No |
| Item Brand | Elk Showroom |
| Product Type | Lighting |
| Sub Category | Vanity Light |
| UPC | 748119134086 |
| Category | Indoor Lighting |
| Primary Color/Finish | Matte Black |
| Primary Color/Finish Family | Black |
| Secondary Color/Finish | Brushed Brass |
| Primary Material | Metal |
| Sub Style | Modern Farmhouse |
| Primary Material Sub Style | Steel |
| Width Range | 20 - 30'' |
| Height Range | < 10'' |
| PreOrder | No |
| Item Width | 26 |
| Item Depth | 7 |
| Brand | Elk Lighting |
| Item Height | 9 |
| Bulb & LED String Concatenation | 3 x 60w med. |
| Item Weight | 5 |
| Chain / Cord / Extension Rod Concatenation | 8'' cord |
| Backplate Width | 8 |
| Collection | Cloe |
| Backplate Height | 5 |
| Dimensions Concatenation | 26''w x 7''d x 9''h |
| Ecommerce Wholesale Price | 125.00 |
| Fixture Cord Length | 8 |
| Harmonized Tariff Code (Export) | 9405.10.00.91 |
| Includes Adapter Kit | No |
| Includes LED Bulb | No |
| Item Discontinued Status | No |
| Bulb Count | 3 |
| Bulb 1 Wattage | 60 |
| Item Number | 46632/3 |
| Bulb 1 Base | Medium |
| Item Status | Active |
| Bulb 1 Type | A19 |
| Bulb 1 Included | No |
| Lamp Cord Length | 8 |
| Meta Keywords | Vanity Light |
| Dimmable | Yes |
| Multipiece Item | No |
| Name | Cloe 26'' Wide 3-Light Vanity Light |
| Safety Rating | ETL |
| Outdoor | No |
| Location Rating | Damp |
| Packaging Standard | ISTA 1A |
| Page Title | Cloe 26'' Wide 3-Light Vanity Light 46632/3-ELK Elk Home |
| Shipping Mode | Ground |
| Primary Color/Finish Type | Matte |
| Primary Image File Name | 46632-3 |
| Prop65 Filename | P65-01A |
| QC Checklist Number | QCLIT01 |
| Release | 2019 January Lighting |
| Reshipper Carton Height | 12 |
| Reshipper Carton Length | 36 |
| Reshipper Carton Volume | 6 |
| Reshipper Carton Weight | 8 |
| Reshipper Carton Width | 24 |
| Sales UOM | Each |
| Secondary Color/Finish Family | Brass |
| Secondary Color/Finish Type | Brushed |
| Sell to Brick & Mortar | Yes |
| Sell to Ecommerce | Yes |
| Shade/Glass Color | No Shade |
| Shade/Glass Materials | No Shade |
| Shade/Glass Shape | Square |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Style 2 | Updated Traditional |
| Truck Only | No |
| URL - Alt 1 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt1.jpg |
| URL - Alt 2 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt2.jpg |
| URL - Alt 3 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt3.jpg |
| URL - Alt 4 | http://ftp.elklighting.com/internet/46632_3_alt4.jpg |
| URL - Primary | http://ftp.elklighting.com/internet/46632-3.jpg |
| URL - Spec | http://ftp.elklighting.com/internet/Assets%20Spec%20Sheets/46632_3_ps.pdf |
| Vendor | HUIHONG |
| Vendor SKU | H180157-3W |
| Wholesale Price | 125.00 |
CLOE 3-LIGHT VANITY LIGHT
Features
- Style: Modern/Contemporary vanity light with a matte black finish and open rectangular cage design — ideal for bathrooms over a mirror or vanity.
- Configuration: 3-light fixture (requires three bulbs).
- Finish: Matte black metal with brass accent fittings.
- Bulb Type: Works with standard medium base bulbs (not included).
- Application: Designed for indoor use (bathrooms, powder rooms, etc.).
Item Attributes
| Brand Code: | ELK |
|---|---|
| Part Number: | 466323 |
| GTIN14: | 748119134086 |
| Category Code: | Vanity Lighting |
| Sub Category Code: | Vanity Lighting |









