| LAMPING | |
| Number of Bulb | 4 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 44 |
| Total Wattage | 44 |
| Rated Life | 25,000 Hours |
| Rated Lumens | 3080 |
| Delivered Lumens | 1840 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | ELV or Triac CL |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 18.25" |
| Height | 18.75" |
| Length | 18.25" |
| Max Overall Height | 132.25" |
| Min Overall Height | 30.25" |
| Wire Length | 120" |
| Hanging Weight | 7.04 lb. |
| Adjustable | Yes |
| UPS Shippable | Yes |
| Canopy Width | 7" Canopy Height: 1.75" Canopy Length: 7" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Dry |
| Slope | 70 |
| Finish | Black / Gold |
| Material | Steel, Aluminum |
ET2 Contemporary Lighting™ Pendant Light, Chambers Collection, 120 V, Modern Fixture Style, LED Bulb, 44 W Bulb Wattage, 4 Bulbs, 1840 Lumens, 3000 K, 25000 hr Average Life, Dimmable, Aluminum/Steel Fixture, Black/Gold Fixture, Ceiling Mounting, 7 in L x 7 in W x 1-3/4 in H, 18.25 in L x 18.25 in W x 18.75 in H, Yes Bulb Included
Features
- Dimmable with triac CL or ELV dimmer
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E21224-BKGLD |
| GTIN14: | 845094088028 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
ET2 Chamber 4 Light 18" Wide Led Abstract Chandelier Black Gold E21224-BKGLD
- SKUI-0000095342
- Model #E21224-BKGLD
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 3 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ET2 |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | E21224-BKGLD |
| UPC/GTIN | 845094088028 |
| Capacity | 44.0000 |
| Depth | 18 1/4 |
| Width | 18 1/4 |
| Height | 18 3/4 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb | 4 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 44 |
| Total Wattage | 44 |
| Rated Life | 25,000 Hours |
| Rated Lumens | 3080 |
| Delivered Lumens | 1840 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | ELV or Triac CL |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 18.25" |
| Height | 18.75" |
| Length | 18.25" |
| Max Overall Height | 132.25" |
| Min Overall Height | 30.25" |
| Wire Length | 120" |
| Hanging Weight | 7.04 lb. |
| Adjustable | Yes |
| UPS Shippable | Yes |
| Canopy Width | 7" Canopy Height: 1.75" Canopy Length: 7" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Dry |
| Slope | 70 |
| Finish | Black / Gold |
| Material | Steel, Aluminum |
ET2 Contemporary Lighting™ Pendant Light, Chambers Collection, 120 V, Modern Fixture Style, LED Bulb, 44 W Bulb Wattage, 4 Bulbs, 1840 Lumens, 3000 K, 25000 hr Average Life, Dimmable, Aluminum/Steel Fixture, Black/Gold Fixture, Ceiling Mounting, 7 in L x 7 in W x 1-3/4 in H, 18.25 in L x 18.25 in W x 18.75 in H, Yes Bulb Included
Features
- Dimmable with triac CL or ELV dimmer
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E21224-BKGLD |
| GTIN14: | 845094088028 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |



















