| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 7.5 |
| Total Wattage | 8 |
| Rated Life | 35,000 Hours |
| Rated Lumens | 525 |
| Delivered Lumens | 255 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90 |
| Dimmable | ELV or Triac |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 4.75" |
| Height | 18" |
| Length | 4.75" |
| Max Overall Height | 140" |
| Min Overall Height | 20" |
| Wire Length | 118" |
| Hanging Weight | 2.2 lb. |
| Adjustable | Yes |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Dry |
| Slope | 120 |
| Finish | Black Chrome |
| Material | Steel |
Slender beveled cut rods of bubble glass, illuminated by high power LED modules, suspend in an array of fashionable configurations. Available in Black Chrome with Clear bubble glass and Anodized Bronze with Champagne bubble glass.
Features
- Stylish and durable metal and glass construction provides lasting support for fixture
- Highly efficient LED bulbs produce little heat and have an extremely long lifespan
- Capable of being dimmed - allowing you to set your desired illumination levels when used with dimmable bulbs
- Fully covered under ET2's 1-year limited warranty
- Seeded glass shade replicates the look of colonial glass
- Installation compatible with sloped ceilings
- Suitable for dry locations
- Designed to cast light in a downward direction
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E32771-91BC |
| GTIN14: | 845094077169 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
ET2 Scepter 18" Led Pendant With Clear Bubble Glass Black Chrome E32771-91BC
- SKUI-0000097149
- Model #E32771-91BC
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 4 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ET2 |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | E32771-91BC |
| UPC/GTIN | 845094077169 |
| Capacity | 7.5000 |
| Color | Black Chrome |
| Depth | 4 3/4 |
| Width | 4 3/4 |
| Height | 18 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 7.5 |
| Total Wattage | 8 |
| Rated Life | 35,000 Hours |
| Rated Lumens | 525 |
| Delivered Lumens | 255 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90 |
| Dimmable | ELV or Triac |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 4.75" |
| Height | 18" |
| Length | 4.75" |
| Max Overall Height | 140" |
| Min Overall Height | 20" |
| Wire Length | 118" |
| Hanging Weight | 2.2 lb. |
| Adjustable | Yes |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Dry |
| Slope | 120 |
| Finish | Black Chrome |
| Material | Steel |
Slender beveled cut rods of bubble glass, illuminated by high power LED modules, suspend in an array of fashionable configurations. Available in Black Chrome with Clear bubble glass and Anodized Bronze with Champagne bubble glass.
Features
- Stylish and durable metal and glass construction provides lasting support for fixture
- Highly efficient LED bulbs produce little heat and have an extremely long lifespan
- Capable of being dimmed - allowing you to set your desired illumination levels when used with dimmable bulbs
- Fully covered under ET2's 1-year limited warranty
- Seeded glass shade replicates the look of colonial glass
- Installation compatible with sloped ceilings
- Suitable for dry locations
- Designed to cast light in a downward direction
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E32771-91BC |
| GTIN14: | 845094077169 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |







