| LAMPING | |
| Number of Bulb | 6 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 25 |
| Total Wattage | 25 |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Rated Lumens | 1200 |
| Delivered Lumens | 900 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Triac, ELV, 0-10V |
| Input Voltage | 120-277 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 21.5" |
| Height | 15.75" |
| Length | 21.5" |
| Max Overall Height | 135.25" |
| Min Overall Height | 18.25" |
| Wire Length | 120" |
| Hanging Weight | 19.8 lb. |
| UPS Shippable | No |
| Canopy Width | 21.5" Canopy Height: 1.5" Canopy Length: 21.5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Dry |
| Finish | French Gold |
| Material | Acrylic, Stainless Steel |
*CVR* RINKLE 6LGHT LED MULTI PEND
Features
- Constructed from high quality acrylic and stainless steel
- Includes clear acrylic light guides
- Can be installed on vaulted ceilings
- Integrated 150 watt LED lighting
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in dry locations
- Covered by ET2's 5 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E24875133FG |
| GTIN14: | 845094100720 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
ET2 Rinkle 22" Wide Led Multi Light Abstract Pendant E24875133FG
- SKUI-0000097815
- Model #E24875133FG
MSRP:$1,748.00Save $870.80
Mardey's Price: Was $1,096.50
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ET2 |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | E24875133FG |
| UPC/GTIN | 845094100720 |
| Capacity | 18.0000 |
| Color | French Gold |
| Depth | 21 1/2 |
| Width | 21 1/2 |
| Height | 15 3/4 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb | 6 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 25 |
| Total Wattage | 25 |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Rated Lumens | 1200 |
| Delivered Lumens | 900 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Triac, ELV, 0-10V |
| Input Voltage | 120-277 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 21.5" |
| Height | 15.75" |
| Length | 21.5" |
| Max Overall Height | 135.25" |
| Min Overall Height | 18.25" |
| Wire Length | 120" |
| Hanging Weight | 19.8 lb. |
| UPS Shippable | No |
| Canopy Width | 21.5" Canopy Height: 1.5" Canopy Length: 21.5" |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Dry |
| Finish | French Gold |
| Material | Acrylic, Stainless Steel |
*CVR* RINKLE 6LGHT LED MULTI PEND
Features
- Constructed from high quality acrylic and stainless steel
- Includes clear acrylic light guides
- Can be installed on vaulted ceilings
- Integrated 150 watt LED lighting
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in dry locations
- Covered by ET2's 5 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E24875133FG |
| GTIN14: | 845094100720 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |









