| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 22 |
| Total Wattage | 22 |
| Lighting Direction | Indirect |
| Install Up/Down | Any |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Rated Lumens | 1540 |
| Delivered Lumens | 1100 |
| Color Temperature | 3000/4500/6400 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Triac CL |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 23.75" |
| Height | 29.5" |
| Extension | 1.5" |
| HCO | 14.75" |
| BP Width | 15" |
| BP Height | 14" |
| Wire Length | 59" |
| Hanging Weight | 17 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Damp |
| ADA Compliant | Yes |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Material | Stainless Steel, Glass |
LED mirrors are an excellent addition to any upscale home. These mirrors excel in top of the line quality, features, and appearance. Adjustable brightness but also color temperature enhances the design of the room and other functional applications. Available in a variety of sizes and shapes you are sure to find a perfect match to your decor.
Features
- Mirror frame wrapped in sturdy stainless steel
- Designed for use in damp locations
- Flat mirror front
- Ovular mirror shape
- Variable color temperature provides custom lighting
- Requires hardwired connection
- Covered under a 5 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E42012-90AL |
| GTIN14: | 845094087465 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |
ET2 Mirror 23 3 4" W X 29 1 2" H Contemporary Oval Metal Framed Bathroom Wall Mirror With Led Lighting E42012-90AL
- SKUI-0000097284
- Model #E42012-90AL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ET2 |
|---|---|
| Category | Bathroom Mirrors |
| Model Number | E42012-90AL |
| UPC/GTIN | 845094087465 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Brushed Aluminum |
| Depth | 1 1/2 |
| Width | 23 3/4 |
| Height | 29 1/2 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 22 |
| Total Wattage | 22 |
| Lighting Direction | Indirect |
| Install Up/Down | Any |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Rated Lumens | 1540 |
| Delivered Lumens | 1100 |
| Color Temperature | 3000/4500/6400 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Triac CL |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 23.75" |
| Height | 29.5" |
| Extension | 1.5" |
| HCO | 14.75" |
| BP Width | 15" |
| BP Height | 14" |
| Wire Length | 59" |
| Hanging Weight | 17 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Damp |
| ADA Compliant | Yes |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Material | Stainless Steel, Glass |
LED mirrors are an excellent addition to any upscale home. These mirrors excel in top of the line quality, features, and appearance. Adjustable brightness but also color temperature enhances the design of the room and other functional applications. Available in a variety of sizes and shapes you are sure to find a perfect match to your decor.
Features
- Mirror frame wrapped in sturdy stainless steel
- Designed for use in damp locations
- Flat mirror front
- Ovular mirror shape
- Variable color temperature provides custom lighting
- Requires hardwired connection
- Covered under a 5 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E42012-90AL |
| GTIN14: | 845094087465 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |






