| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 24 |
| Total Wattage | 24 |
| Lighting Direction | Indirect |
| Install Up/Down | Horiz/Vert |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Rated Lumens | 1920 |
| Delivered Lumens | 1795 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| Photo Cell | N |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Touch Dimmer |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 23.5" |
| Height | 23.5" |
| Length | 23.5" |
| Extension | 1.75" |
| Wire Length | 60" |
| Hanging Weight | 12.7 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Damp |
| ADA Compliant | Yes |
| Finish | Gold Leaf / Black |
| Material | Steel, Glass |
*CVR* LED MIRROR RND 23.5 GOLE/BLAC
Features
- Covered under a 3 year manufacturer warranty
- Mirror frame will resist rust and corrosion through everyday use
- Flat edge gives the mirror a seamless and clean look
- Mirror features a LED lit ring around the mirror
- Lighting functions through hardwired connection
- Capable of being dimmed
- All hardware required for installation included
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E42036-GLBK |
| GTIN14: | 845094091882 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |
ET2 Floating 23 1 2" Diameter Circular Metal Framed Bathroom Wall Mirror With Led Lighting E42036-GLBK
- SKUI-0000097265
- Model #E42036-GLBK
MSRP:$638.00Save $223.01
Mardey's Price: Was $414.99
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ET2 |
|---|---|
| Category | Bathroom Mirrors |
| Model Number | E42036-GLBK |
| UPC/GTIN | 845094091882 |
| Capacity | 24.0000 |
| Color | Gold Leaf / Black |
| Depth | 1 3/4 |
| Width | 23 1/2 |
| Height | 23 1/2 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | PCB Integrated |
| Bulb Max Wattage | 24 |
| Total Wattage | 24 |
| Lighting Direction | Indirect |
| Install Up/Down | Horiz/Vert |
| Rated Life | 50,000 Hours |
| Rated Lumens | 1920 |
| Delivered Lumens | 1795 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| Photo Cell | N |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Touch Dimmer |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 23.5" |
| Height | 23.5" |
| Length | 23.5" |
| Extension | 1.75" |
| Wire Length | 60" |
| Hanging Weight | 12.7 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Damp |
| ADA Compliant | Yes |
| Finish | Gold Leaf / Black |
| Material | Steel, Glass |
*CVR* LED MIRROR RND 23.5 GOLE/BLAC
Features
- Covered under a 3 year manufacturer warranty
- Mirror frame will resist rust and corrosion through everyday use
- Flat edge gives the mirror a seamless and clean look
- Mirror features a LED lit ring around the mirror
- Lighting functions through hardwired connection
- Capable of being dimmed
- All hardware required for installation included
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E42036-GLBK |
| GTIN14: | 845094091882 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |










