| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | GU10 |
| Bulb Max Wattage | 7 |
| Total Wattage | 7 |
| Lighting Direction | Down |
| Install Up/Down | Up/Down |
| Rated Life | 35,000 Hours |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Included |
| CRI | 90 |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 4.75" |
| Height | 14.75" |
| Extension | 4.75" |
| HCO | 2.5" |
| BP Width | 4.75" |
| BP Height | 4.75" |
| Wire Length | 8" |
| Hanging Weight | 3.11 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Wet |
| Title 24 | JA8 Bulb In |
| Finish | Black |
| Material | Aluminum, Glass |
Dual cylinder glass shades diffuse LED light bulbs concealed within rounded powder-coated caps. The single sconce is wet rated with intention to be used outdoors.
Features
- Constructed from aluminum
- Includes a clear outer and frosted inner glass shade
- Includes (1) GU10 7 watt LED bulb
- Capable of being dimmed
- Can be mounted to provide up or down lighting
- Rated for installation in wet locations
- Title 20 compliant
- Covered by ET2's 3 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E30192-93BK |
| GTIN14: | 845094101581 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |
ET2 Dram 15" Tall Led Wall Sconce E30192-93BK
- SKUI-0000097256
- Model #E30192-93BK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 3 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ET2 |
|---|---|
| Category | Outdoor Lighting |
| Model Number | E30192-93BK |
| UPC/GTIN | 845094101581 |
| Capacity | 7.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 4 3/4 |
| Width | 4 3/4 |
| Height | 14 3/4 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb | 1 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | GU10 |
| Bulb Max Wattage | 7 |
| Total Wattage | 7 |
| Lighting Direction | Down |
| Install Up/Down | Up/Down |
| Rated Life | 35,000 Hours |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Included |
| CRI | 90 |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 4.75" |
| Height | 14.75" |
| Extension | 4.75" |
| HCO | 2.5" |
| BP Width | 4.75" |
| BP Height | 4.75" |
| Wire Length | 8" |
| Hanging Weight | 3.11 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Wet |
| Title 24 | JA8 Bulb In |
| Finish | Black |
| Material | Aluminum, Glass |
Dual cylinder glass shades diffuse LED light bulbs concealed within rounded powder-coated caps. The single sconce is wet rated with intention to be used outdoors.
Features
- Constructed from aluminum
- Includes a clear outer and frosted inner glass shade
- Includes (1) GU10 7 watt LED bulb
- Capable of being dimmed
- Can be mounted to provide up or down lighting
- Rated for installation in wet locations
- Title 20 compliant
- Covered by ET2's 3 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E30192-93BK |
| GTIN14: | 845094101581 |
| Category Code: | Outdoor Lighting |
| Sub Category Code: | Outdoor Lighting |









