| LAMPING | |
| Number of Bulb | 2 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | AC Integrated |
| Bulb Max Wattage | 11 |
| Total Wattage | 22 |
| Lighting Direction | Omni |
| Install Up/Down | Down |
| Rated Life | 35,000 Hours |
| Rated Lumens | 880 |
| Delivered Lumens | 620 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Y |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 5" |
| Height | 18" |
| Extension | 2.5" |
| HCO | 9" |
| BP Width | 5" |
| BP Height | 18" |
| Wire Length | 8" |
| Hanging Weight | 3.9 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Wet |
| ADA Compliant | Yes |
| Finish | Black |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
*CVR* LIQUID OUTDOOR WALL MOUNT
Features
- Constructed from stainless steel
- Comes with aluminum shade
- Integrated LED lighting
- Capable of being dimmed
- ETL for wet locations
- Title 20 compliant
- ADA compliant
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E30282125BK |
| GTIN14: | 845094107514 |
| Category Code: | Uncategorized |
| Sub Category Code: | Uncategorized |
ET2 Liquid 18" Tall Led Outdoor Wall Sconce E30282125BK
- SKUI-0000100141
- Model #E30282125BK
MSRP:$248.00Save $83.67
Mardey's Price: Was $164.33
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | ET2 |
|---|---|
| Category | Uncategorized |
| Model Number | E30282125BK |
| UPC/GTIN | 845094107514 |
| Capacity | 22.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 1 1/2 |
| Width | 05 |
| Height | 18 |
| LAMPING | |
| Number of Bulb | 2 |
| Light Type | LED |
| Bulb Type | AC Integrated |
| Bulb Max Wattage | 11 |
| Total Wattage | 22 |
| Lighting Direction | Omni |
| Install Up/Down | Down |
| Rated Life | 35,000 Hours |
| Rated Lumens | 880 |
| Delivered Lumens | 620 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Bulb(s) | Integrated |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Y |
| Input Voltage | 120 |
| MEASUREMENTS | |
| Width | 5" |
| Height | 18" |
| Extension | 2.5" |
| HCO | 9" |
| BP Width | 5" |
| BP Height | 18" |
| Wire Length | 8" |
| Hanging Weight | 3.9 lb. |
| UPS Shippable | Yes |
| CERTIFICATIONS/ OTHER | |
| Safety Rating | Wet |
| ADA Compliant | Yes |
| Finish | Black |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
*CVR* LIQUID OUTDOOR WALL MOUNT
Features
- Constructed from stainless steel
- Comes with aluminum shade
- Integrated LED lighting
- Capable of being dimmed
- ETL for wet locations
- Title 20 compliant
- ADA compliant
Item Attributes
| Brand Code: | ET2 |
|---|---|
| Part Number: | E30282125BK |
| GTIN14: | 845094107514 |
| Category Code: | Uncategorized |
| Sub Category Code: | Uncategorized |





