| Specifications | |
| Item No. | 46631-015 |
| Finish | Black |
| Material | Steel |
| Shade | Round |
| Shade Finish | Brown |
| Length | 22 in |
| Width | 22 in |
| Diameter | 22.5 in |
| Weight | 13.55 lbs |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | Bulb |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Dimmable | No |
The Lara pendant is part of the new outdoor portable and pendant collections. The lamp is wet rated with a powder coated finish. The light is nicely diffused through the weaved khaki brown cord. This accent lamp is a beautiful addition to an outdoor porch or sun room as well as can be used indoors.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 46631-015 |
| GTIN14: | 773546360470 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
EUROFASE LIGHTING 23" Outdoor Standard Pendant Black 46631-015
- SKUI-0000095520
- Model #46631-015
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 46631-015 |
| UPC/GTIN | 773546360470 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Black & Brown PET Weave Finish |
| Depth | 22 |
| Width | 22 |
| Height | 82 1/2 |
| Specifications | |
| Item No. | 46631-015 |
| Finish | Black |
| Material | Steel |
| Shade | Round |
| Shade Finish | Brown |
| Length | 22 in |
| Width | 22 in |
| Diameter | 22.5 in |
| Weight | 13.55 lbs |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | Bulb |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Dimmable | No |
The Lara pendant is part of the new outdoor portable and pendant collections. The lamp is wet rated with a powder coated finish. The light is nicely diffused through the weaved khaki brown cord. This accent lamp is a beautiful addition to an outdoor porch or sun room as well as can be used indoors.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 46631-015 |
| GTIN14: | 773546360470 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |








