| Specifications | |
| Item No. | 48091-015 |
| Finish | Silver |
| Material | Glass |
| Width | 24 in |
| Weight | 24.24 lbs |
| Environment | Indoor |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | Integrated LED |
| Voltage | 24 |
| Wattage | 30 |
| Delivered Lumens | 900 lm |
| Color Temperature | 3000K/4500K/6500K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
Back-lit, Can be Installed Vertically or Horizontally Touch Sensor Switch. Smart Features: 3 CCT Control, On/Off Defogger, On/Off Power & Stepless Dimming.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 48091-015 |
| GTIN14: | 773546391689 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |
EUROFASE LIGHTING 24" Aspen Rectangular Color Select Led Mirror 48091-015
- SKUI-0000095543
- Model #48091-015
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Category | Bathroom Mirrors |
| Model Number | 48091-015 |
| UPC/GTIN | 773546391689 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Silver |
| Depth | 21 |
| Width | 24 |
| Height | 32 |
| Specifications | |
| Item No. | 48091-015 |
| Finish | Silver |
| Material | Glass |
| Width | 24 in |
| Weight | 24.24 lbs |
| Environment | Indoor |
| Number of Lights | 1 |
| Light Type | Integrated LED |
| Voltage | 24 |
| Wattage | 30 |
| Delivered Lumens | 900 lm |
| Color Temperature | 3000K/4500K/6500K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
Back-lit, Can be Installed Vertically or Horizontally Touch Sensor Switch. Smart Features: 3 CCT Control, On/Off Defogger, On/Off Power & Stepless Dimming.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 48091-015 |
| GTIN14: | 773546391689 |
| Category Code: | Bathroom Mirrors |
| Sub Category Code: | Bathroom Mirrors |





