| Specifications | |
| Item No. | 44284-015 |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Shade | Cylindrical |
| Shade Finish | Clear |
| Height | 14 in |
| Diameter | 12 in |
| Weight | 16.51 lbs |
| Environment | Indoor |
| Number of Lights | 3 |
| Light Type | Bulb |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 180 |
| Dimmable | No |
Our lavish Perrene collection is a true statement piece; ordained with coveted crystals, both sides showcase bevelled texture that brings dramatic elegance. The mirrored chrome center helps reflect the light for an even more opulent display of light. Indulge with the Perrene collection today.
Features
- Uses double beveled crystals
- Metal construction
- Sloped ceiling compatible
- (3) candelabra (E12) 60 watt bulbs required (not included)
- Capable of being dimmed
- Rated for dry locations
- Covered by Eurofase Lighting's 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 44284-015 |
| GTIN14: | 773546326728 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
EUROFASE LIGHTING Perrene 3 Light 12" Wide Drum Chandelier 44284-015
- SKUI-0000100304
- Model #44284-015
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 44284-015 |
| UPC/GTIN | 773546326728 |
| Capacity | 180.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 12 |
| Width | 12 |
| Height | 14 |
| Specifications | |
| Item No. | 44284-015 |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Shade | Cylindrical |
| Shade Finish | Clear |
| Height | 14 in |
| Diameter | 12 in |
| Weight | 16.51 lbs |
| Environment | Indoor |
| Number of Lights | 3 |
| Light Type | Bulb |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 180 |
| Dimmable | No |
Our lavish Perrene collection is a true statement piece; ordained with coveted crystals, both sides showcase bevelled texture that brings dramatic elegance. The mirrored chrome center helps reflect the light for an even more opulent display of light. Indulge with the Perrene collection today.
Features
- Uses double beveled crystals
- Metal construction
- Sloped ceiling compatible
- (3) candelabra (E12) 60 watt bulbs required (not included)
- Capable of being dimmed
- Rated for dry locations
- Covered by Eurofase Lighting's 1 year manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 44284-015 |
| GTIN14: | 773546326728 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |





