| Overview/Technical Detail | |
| Product Details | |
| Product Color | BRASS-BLACK MIX |
| Product Material | METAL |
| Shade / Accent Colour | WHITE |
| Shade / Accent Material | ACRYLIC |
| Diameter | 59.5" |
| Height | 5.25" |
| Overall Height | 211.25" |
| Weight | 40.3LBS |
| Light Source Details | |
| Number of Bulbs | 102 |
| Light Source | LED |
| Light Source Type | INTEGRATED LED |
| Input Voltage | 120V |
| Bulb Voltage | 24V |
| Socket Type | INTEGRATED |
| Wattage | 102 X 2.3W |
| Total Wattage | 230W |
| Delivered Lumens | 10350LM |
| Kelvin | 3000K |
| CRI | 90 |
| Bulb Included | YES |
| Dimmable | YES |
| Technical Details | |
| Hanging Support Type | WIRE |
| Canopy / Backplate Height | 2" |
| Canopy / Backplate Dia. | 13.75" |
| Driver | YES |
| IP Rating | IP22 |
| Location | DRY |
| Beam Angle | 360 |
| Maximum Hanging Height | 211.25" |
| Minimum Hanging Height | 32.25" |
A soft industrial design features LED lights that are nestled within candleholders accented with contrasting toned collars. The combinations of black and nickel and black and gold have inspired a new wave of trends that blend vintage ideology with modern styles.
Features
- Constructed from metal
- Comes with acrylic shades
- Sloped ceiling compatible
- Integrated LED lighting
- Dimmable with compatible dimmers
- Adjustable cord included
- ETL and CSA rated for dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 37046019 |
| GTIN14: | 773546296991 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
EUROFASE LIGHTING Albany Chandelier Contemporary Black 37046019
- SKUI-0000097832
- Model #37046019
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 37046019 |
| UPC/GTIN | 773546296991 |
| Capacity | 51.0000 |
| Color | Brass |
| Depth | 59 1/2 |
| Width | 59 1/2 |
| Height | 5 1/4 |
| Overview/Technical Detail | |
| Product Details | |
| Product Color | BRASS-BLACK MIX |
| Product Material | METAL |
| Shade / Accent Colour | WHITE |
| Shade / Accent Material | ACRYLIC |
| Diameter | 59.5" |
| Height | 5.25" |
| Overall Height | 211.25" |
| Weight | 40.3LBS |
| Light Source Details | |
| Number of Bulbs | 102 |
| Light Source | LED |
| Light Source Type | INTEGRATED LED |
| Input Voltage | 120V |
| Bulb Voltage | 24V |
| Socket Type | INTEGRATED |
| Wattage | 102 X 2.3W |
| Total Wattage | 230W |
| Delivered Lumens | 10350LM |
| Kelvin | 3000K |
| CRI | 90 |
| Bulb Included | YES |
| Dimmable | YES |
| Technical Details | |
| Hanging Support Type | WIRE |
| Canopy / Backplate Height | 2" |
| Canopy / Backplate Dia. | 13.75" |
| Driver | YES |
| IP Rating | IP22 |
| Location | DRY |
| Beam Angle | 360 |
| Maximum Hanging Height | 211.25" |
| Minimum Hanging Height | 32.25" |
A soft industrial design features LED lights that are nestled within candleholders accented with contrasting toned collars. The combinations of black and nickel and black and gold have inspired a new wave of trends that blend vintage ideology with modern styles.
Features
- Constructed from metal
- Comes with acrylic shades
- Sloped ceiling compatible
- Integrated LED lighting
- Dimmable with compatible dimmers
- Adjustable cord included
- ETL and CSA rated for dry locations
Item Attributes
| Brand Code: | EUROFASE LIGHTING |
|---|---|
| Part Number: | 37046019 |
| GTIN14: | 773546296991 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |












