| Part Number: | INLX21SSV |
| GTIN14: | 7612985576192 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
FABER 295 CFM 21-Inch Insert Range Hood - INLX21SSV
- SKUI-0000089896
- Model #INLX21SSV
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | New In Box | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | FABER |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | INLX21SSV |
| UPC/GTIN | 7612985576192 |
| Capacity | 600.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 11 3/4 |
| Width | 21 |
| Height | 13 |
| Item Type | Range Hood |
| Dimensions | 21" W x 13" H x 11 3/4" D |
| Weight | 19.18 |
| KEY ATTRIBUTES : Width in inches | 21 |
| KEY ATTRIBUTES : Color / Material | Stainless Steel |
| KEY ATTRIBUTES : CFM | 295, 395, 600 |
| KEY ATTRIBUTES : Controls | 4 Speed Electronic Control with White LED |
| KEY ATTRIBUTES : Lighting | LED |
| KEY ATTRIBUTES : Grease Filter | Dishwasher Safe Mesh with Perimeter Aspiration |
| FABER FEATURE : VOICE OPERATED W/ SMART SPEAKER | No |
| FABER FEATURE : WI-FI CONNECTIVITY | No |
| FABER FEATURE : SOUND PRO BLOWER | No |
| FABER FEATURE : TUNABLE WHITE LED (CHANGE LIGHT COLOR TEMPERATURE) | No |
| FABER FEATURE : PRO MOTOR | No |
| FABER FEATURE : VAM (for easy make up air compliance) | Yes |
| FABER FEATURE :Auto On Heat Sensor | No |
| Make Up Air Compliant | Yes |
| ADA Compliant Remote Control | Remote Control (optional) |
| DUCTING DETAILS : Duct Size | 6" Round |