| Part Number: | INSD35SSV |
| GTIN14: | 7612985636216 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
FABER 295 CFM 35-Inch Insert Range Hood Stainless Steel - INSD35SSV
- SKUI-0000091076
- Model #INSD35SSV
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | Inside Factory Box | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | FABER |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | INSD35SSV |
| UPC/GTIN | 7612985636216 |
| Capacity | 600.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 13 3/4 |
| Width | 35 |
| Height | 12 15/16 |
| Item Type | Range Hood |
| Dimensions | 35" W x 13" H x 13 3/4" D |
| Weight | 30.86 |
| KEY ATTRIBUTES : Width in inches | 35 |
| KEY ATTRIBUTES : Color / Material | Stainless Steel |
| KEY ATTRIBUTES : CFM | 295, 395, 600 |
| KEY ATTRIBUTES : Controls | 4 Speed Electronic Control with White LED |
| KEY ATTRIBUTES : Lighting | LED |
| KEY ATTRIBUTES : Grease Filter | Dishwasher Safe Stainless Steel Baffle |
| FABER FEATURE : VOICE OPERATED W/ SMART SPEAKER | No |
| FABER FEATURE : WI-FI CONNECTIVITY | No |
| FABER FEATURE : SOUND PRO BLOWER | No |
| FABER FEATURE : TUNABLE WHITE LED (CHANGE LIGHT COLOR TEMPERATURE) | No |
| FABER FEATURE : PRO MOTOR | Yes |
| FABER FEATURE : VAM (for easy make up air compliance) | Yes |
| FABER FEATURE :Auto On Heat Sensor | No |
| Make Up Air Compliant | Yes |
| ADA Compliant Remote Control | Remote Control (optional) |
| DUCTING DETAILS : Duct Size | 6" Round |