| Category | Details |
|---|---|
| Brand | Faber |
| Model | INLX35SSV |
| Product Type | Cabinet Insert Range Hood |
| Style | Standard Hood |
| Installation Type | Under Cabinet / Insert |
| Color | Stainless Steel |
| Venting Type | Convertible |
| Blower Type | Internal |
| CFM | 600 CFM |
| Noise Level | 7.5 Sones |
| Fan Speeds | 4 |
| Duct Size | 6 Inch |
| Filters | Mesh (Dishwasher Safe) |
| Lighting | Halogen (2 bulbs) |
| Lighting Levels | 2 |
| Delay Shut-Off | Yes |
| Wi-Fi / Smart Features | No |
| Airflow Reduction | No |
| Make-Up Air Compliant | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Energy Star Rated | No |
| Mounting Type | Under Cabinet |
| Dimensions (W × D × H) | 35" × 11 13/16" × 13" |
| Cutout Depth | 10 1/4" |
| Weight | 50 lbs |
| Electrical Requirements | 120V / 15A / 60Hz |
| Power | 400W |
| UPC / EAN | 7612985640275 |
| JAN | 305.0565.850 |
Enjoy a new stunning option in insert ventilation with this Faber Inca Lux Insert Range Hood. The new Inca Lux by Faber features a sleek stainless panel that hides the grease filters and reduces noise. With an advanced Perimetric filter system, electronic controls, and optional remote control, the Inca Lux doesn’t have to work as hard to get the job done and is convenient to use. The Inca Lux packs plenty of features in a small body that fits into 12 inch deep cabinets. The control features 5 round buttons with white LED lights indicating the current speed and two-level lighting.
Additional features include Dishwasher Safe Stainless Mesh Filters, Backlit Electronic Controls, Easy Snap Mounting Clips, Delay Auto-Off, Energy Diffuser, Dimmer Light, and Intensive Speed function.
Features
Cabinet Installation
- Fits in standard 12" deep Cabinet
Perimetric Filter System
- Stainless panel increases efficiency and decreases noise levels.
Dishwasher Safe Stainless Mesh Filters
- This hood includes stainless steel mesh filters that are dishwasher safe for easy cleaning.
Backlit Electronic Controls
- With a white LED light to indicate the current speed and two-level lighting.
Easy Snap Mounting Clips
- Installation with easy built-in adjustable clips that tighten onto the sides of the cabinet floor.
Delay Auto-Off
- Automatically turns the fan off after a set time (varies by the hood).
Energy Diffuser
- A motor that improves efficiency and allows for longer duct runs.
Dimmer Light
- A lower intensity light setting.
Intensive Speed
- A lower intensity light setting.
Remote Control (optional)
- Control all features of the hood from the convenience of a wireless remote control (sold separately).
Additional Features
- 4-speed electronic control
- Halogen lights - 2 level
- 15-minute delay auto shut off
- Convertible to Ductless (purchase separately)
- Optional ADA compliant wireless remote control (purchase separately)
- UL Certified
Item Attributes
| Brand Code: | FABER |
|---|---|
| Part Number: | INLX35SSV |
| GTIN14: | 7612985640275 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
FABER 600 Cfm 35 Inch Insert Range Hood Stainless Steel INLX35SSV
- SKU-0000041146
- Model #INLX35SSV
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | FABER |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | INLX35SSV |
| UPC/GTIN | 7612985640275 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 11 13/16 |
| Width | 35 |
| Height | 13 |
| Category | Details |
|---|---|
| Brand | Faber |
| Model | INLX35SSV |
| Product Type | Cabinet Insert Range Hood |
| Style | Standard Hood |
| Installation Type | Under Cabinet / Insert |
| Color | Stainless Steel |
| Venting Type | Convertible |
| Blower Type | Internal |
| CFM | 600 CFM |
| Noise Level | 7.5 Sones |
| Fan Speeds | 4 |
| Duct Size | 6 Inch |
| Filters | Mesh (Dishwasher Safe) |
| Lighting | Halogen (2 bulbs) |
| Lighting Levels | 2 |
| Delay Shut-Off | Yes |
| Wi-Fi / Smart Features | No |
| Airflow Reduction | No |
| Make-Up Air Compliant | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Energy Star Rated | No |
| Mounting Type | Under Cabinet |
| Dimensions (W × D × H) | 35" × 11 13/16" × 13" |
| Cutout Depth | 10 1/4" |
| Weight | 50 lbs |
| Electrical Requirements | 120V / 15A / 60Hz |
| Power | 400W |
| UPC / EAN | 7612985640275 |
| JAN | 305.0565.850 |
Enjoy a new stunning option in insert ventilation with this Faber Inca Lux Insert Range Hood. The new Inca Lux by Faber features a sleek stainless panel that hides the grease filters and reduces noise. With an advanced Perimetric filter system, electronic controls, and optional remote control, the Inca Lux doesn’t have to work as hard to get the job done and is convenient to use. The Inca Lux packs plenty of features in a small body that fits into 12 inch deep cabinets. The control features 5 round buttons with white LED lights indicating the current speed and two-level lighting.
Additional features include Dishwasher Safe Stainless Mesh Filters, Backlit Electronic Controls, Easy Snap Mounting Clips, Delay Auto-Off, Energy Diffuser, Dimmer Light, and Intensive Speed function.
Features
Cabinet Installation
- Fits in standard 12" deep Cabinet
Perimetric Filter System
- Stainless panel increases efficiency and decreases noise levels.
Dishwasher Safe Stainless Mesh Filters
- This hood includes stainless steel mesh filters that are dishwasher safe for easy cleaning.
Backlit Electronic Controls
- With a white LED light to indicate the current speed and two-level lighting.
Easy Snap Mounting Clips
- Installation with easy built-in adjustable clips that tighten onto the sides of the cabinet floor.
Delay Auto-Off
- Automatically turns the fan off after a set time (varies by the hood).
Energy Diffuser
- A motor that improves efficiency and allows for longer duct runs.
Dimmer Light
- A lower intensity light setting.
Intensive Speed
- A lower intensity light setting.
Remote Control (optional)
- Control all features of the hood from the convenience of a wireless remote control (sold separately).
Additional Features
- 4-speed electronic control
- Halogen lights - 2 level
- 15-minute delay auto shut off
- Convertible to Ductless (purchase separately)
- Optional ADA compliant wireless remote control (purchase separately)
- UL Certified
Item Attributes
| Brand Code: | FABER |
|---|---|
| Part Number: | INLX35SSV |
| GTIN14: | 7612985640275 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |






