Part Number: FNLUM36W5SS
GTIN14: 8034122345888
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Range Hoods
  • SKUI-0000089921
  • Model #FNLUM36W5SS
Last 1 in stock
Condition New
TypeIn Box
Grade A
Product SourceOverstock
Additional InfoNew In Box | None Identified
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Brand FALMEC
CategoryKitchen Appliances / Range Hoods
Model Number FNLUM36W5SS
UPC/GTIN 8034122345888
Capacity 500.0000
Color Stainless Steel
Depth 18 7/8
Width 35 7/16
Height 43 1/8
Technical features
Installation type
Wall
Dimensions
90 cm / 36 in
Features
NRS technology for a quieter kitchen
Touch control + 24 h function
White fluorescent ambient light
Fluorescent lighting
Metallic grease filter, removable and washable
Combined Carbon.Zeo filter, regenable
Finish
Scotch brite stainless steel (AISI 304)
Tempered glass with white finish
Motor
800 m 3 /h / 500 cfm
Maximum noise level
54 db
Max. motor power
224 W
Type of control
Touch control
Lighting
Fluorescent
Minimum distance
Electric hob: 20 in
Gas hob: 26 in
Packaging
Gross weight
93 lb
Net weight
79 lb
Volumes
14 ft 3
Packaging size
Length: 39 in
Height: 23 in
Depth: 26 in
Consumption
Maximum consumption
280 W
Voltage
110-120V 60Hz