| Technical specifications | |
| Dimensions | 90 |
| Technical features | NRS technology for a quieter kitchen Electronic control Professional baffle filters, removable and dishwasher safe Charcoal filter (optional) Strip LED |
| Installation | Wall |
| Finishes | Scotch brite stainless steel (AISI 304) |
| Controls | Electronic control |
| Packaging | |
| Net weight | 45.1 kg |
| Packaging width | 1030 mm |
| Packaging height | 695 mm |
| Packaging depth | 975 mm |
| Packaging volume | 0.7 m |
| Consumption | |
| Maximum power | 340 W |
| Voltage | 110-120V 60Hz |
| Accessories | |
| Extensions | KACL.570#I Extension H700 Wall - Inox KACL.571#I Extension H960 Wall - Inox |
| Re-circulation filtering kit | KACL.953#BF Carbon.Zeo filter unit kit for ceiling (vertical outlet) |
This Falmec 36-inch Zeus Pro NRS® Series hood features a 600 CFM ventilation, NRS® technology and 4 speeds
Features
- NRS technology for a quieter kitchen
- Professional baffle filters, removable and dishwasher safe
- Charcoal filter (optional)
- Electronic control
Item Attributes
| Brand Code: | FALMEC |
|---|---|
| Part Number: | FNZEU36W6SS |
| GTIN14: | 8034122358840 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Falmec 600 CFM 36-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - FNZEU36W6SS
- SKU-0000024433
- Model #FNZEU36W6SS
MSRP:$2,519.00Save $1,387.10
Mardey's Price: Was $1,414.88
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Light Surface Imperfections | Missing Grease Crate |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | FALMEC |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | FNZEU36W6SS |
| UPC/GTIN | 8034122358840 |
| Capacity | 600.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 |
| Width | 35 15/16 |
| Height | 18 |
| Technical specifications | |
| Dimensions | 90 |
| Technical features | NRS technology for a quieter kitchen Electronic control Professional baffle filters, removable and dishwasher safe Charcoal filter (optional) Strip LED |
| Installation | Wall |
| Finishes | Scotch brite stainless steel (AISI 304) |
| Controls | Electronic control |
| Packaging | |
| Net weight | 45.1 kg |
| Packaging width | 1030 mm |
| Packaging height | 695 mm |
| Packaging depth | 975 mm |
| Packaging volume | 0.7 m |
| Consumption | |
| Maximum power | 340 W |
| Voltage | 110-120V 60Hz |
| Accessories | |
| Extensions | KACL.570#I Extension H700 Wall - Inox KACL.571#I Extension H960 Wall - Inox |
| Re-circulation filtering kit | KACL.953#BF Carbon.Zeo filter unit kit for ceiling (vertical outlet) |
This Falmec 36-inch Zeus Pro NRS® Series hood features a 600 CFM ventilation, NRS® technology and 4 speeds
Features
- NRS technology for a quieter kitchen
- Professional baffle filters, removable and dishwasher safe
- Charcoal filter (optional)
- Electronic control
Item Attributes
| Brand Code: | FALMEC |
|---|---|
| Part Number: | FNZEU36W6SS |
| GTIN14: | 8034122358840 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |






