| Weight | 3.64 oz |
| Dimensions | 7.48 x 7.48 x 26.18 in |
| Blade Span | 84 |
| Blade finish | Black , Brushed nickel , Dark walnut , Driftwood , Light oak , Matte white , Natural , Weathered wood , Whiskey wood , White washed , Koa |
| Collection | Spitfire |
| Location Rating | Damp |
| Number of Blades | 3 |
Fan Collection For use with Spitfire DC only Location Rating Damp location rated
Features
- Set of 3 Buttonwood blades
- 64'', 72'', 84'' or 96'' blade sweep
- Multiple Damp rated finish options for indoor or outdoor use
- 1 Year Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | FANIMATION |
|---|---|
| Part Number: | B6720-84N |
| GTIN14: | 840506107168 |
| Category Code: | Ceiling Fan Accessories |
| Sub Category Code: | Ceiling Fan Accessories |
FANIMATION Spitfire Set Of 3 42" Blades For 84" Ceiling Fans Natural B6720-84N
- SKUI-0000095544
- Model #B6720-84N
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 3 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | FANIMATION |
|---|---|
| Category | Ceiling Fan Accessories |
| Model Number | B6720-84N |
| UPC/GTIN | 840506107168 |
| Capacity | 3.0000 |
| Color | Brown |
| Depth | 41 3/16 |
| Width | 6 1/4 |
| Height | 1 1/2 |
| Weight | 3.64 oz |
| Dimensions | 7.48 x 7.48 x 26.18 in |
| Blade Span | 84 |
| Blade finish | Black , Brushed nickel , Dark walnut , Driftwood , Light oak , Matte white , Natural , Weathered wood , Whiskey wood , White washed , Koa |
| Collection | Spitfire |
| Location Rating | Damp |
| Number of Blades | 3 |
Fan Collection For use with Spitfire DC only Location Rating Damp location rated
Features
- Set of 3 Buttonwood blades
- 64'', 72'', 84'' or 96'' blade sweep
- Multiple Damp rated finish options for indoor or outdoor use
- 1 Year Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | FANIMATION |
|---|---|
| Part Number: | B6720-84N |
| GTIN14: | 840506107168 |
| Category Code: | Ceiling Fan Accessories |
| Sub Category Code: | Ceiling Fan Accessories |





