Part Number: DD24DI9N
GTIN14: 822843812189
Category Code:Dishwashers
Sub Category Code:Dishwashers / Kitchen Appliances
FISHER & PAYKEL 24" Fully Integrated Panel Ready Dishdrawer Dishwasher With 14 Place Settings DD24DI9N
  • SKU-0000032645
  • Model #DD24DI9N
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceFormer Display Model
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand FISHER & PAYKEL
CategoryDishwashers / Kitchen Appliances
Model Number DD24DI9N
UPC/GTIN 822843812189
Capacity 14.0000
Color Custom Panel Ready
Depth 21 3/4
Width 23 9/16
Height 32 5/16
Accessories (included)
Accessories (sold separately)
Door panel stainless steelADDD24DPX
Handle kit ClassicAHCL-DDDW-24X
Handle kit Contemporary round, aluminiumAHS-OBDD-60S
Handle kit Contemporary square fine, aluminiumAHD5-OBDD-60SX
Handle kit Contemporary square fine, blackAHD5-OBDD-60SB
Handle kit Professional round flushAHP3-DWDD-SX
Handle kit Professional round flush, Brass off-standsAHP3DDDW24BA
Handle kit Professional round flush, Dark Copper off-standsAHP3DDDW24DC
Capacity and loading
Accommodates round plates up to11 " (top drawer) 11" (bottom drawer)
Place settings14
Place settings per drawer7
Connected Features
Consumption
Energy usage265kWh/year
In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info30.6kgCO2e/year
Water usage (per wash cycle)3.28 gal running both tubs
Controls
Features
Motor typeBLDC
Performance
Noise on standard cycle top drawer43dBA
Power requirements
Amperage10A
Electric circuit3 wire
Rated current15A
Supply frequency60Hz
Supply voltage100 - 120V
Product dimensions
Depth21 3 / 4 "
Height32 5 / 16 - 34 5 / 8 "
Width23 9 / 16 "
Safety and compliance
Wash Program Modifiers
Wash modifiers3
Wash Programs
Wash programs6
Water connection
Inlet water temperatureMax 140°F
Water pressure30kPa - 1000 kPa
Water supply3 / 8 " to suit Male Compression Fitting