Part Number: DW24UT4I2
GTIN14: 822843824458
Category Code:Dishwashers
Sub Category Code:Dishwashers / Kitchen Appliances
FISHER & PAYKEL 24" Fully Integrated Built In Panel Ready Smart Dishwasher With 15 Place Setting Capacity DW24UT4I2
  • SKU-0000029523
  • Model #DW24UT4I2
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceOpen Box
Additional InfoMissing Toe Plate | Panel Ready
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand FISHER & PAYKEL
CategoryDishwashers / Kitchen Appliances
Model Number DW24UT4I2
UPC/GTIN 822843824458
Capacity 15.0000
Color Custom Panel Ready
Depth 22 13/16
Width 23 1/2
Height 33 3/4
Accessories (included)
Accessories (sold separately)
Door panel stainless steelADDW24TPX
Handle kit ClassicAHCL-DDDW-24X
Handle kit Contemporary round, aluminiumAHS-OBDD-60S
Handle kit Contemporary square fine, aluminiumAHD5-OBDD-60SX
Handle kit Contemporary square fine, blackAHD5-OBDD-60SB
Handle kit Professional round flushAHP3-DWDD-SX
Handle kit Professional round flush, Brass off-standsAHP3DDDW24BA
Handle kit Professional round flush, Dark Copper off-standsAHP3DDDW24DC
Capacity and loading
Accommodates round plates up to (lower basket)12 3 / 4 "
Accommodates round plates up to (top basket)8 10 / 16 "
Place settings15
Connected Features
Consumption
Energy ratingEnergy star Most efficient
Energy usage210kWh/year
In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info74.1kgCO2e/year
Water usage (per wash cycle)3.2 gal
Controls
Features
Internal tub materialStainless Steel
Motor typeBLDC
Performance
Noise emissions42dBA
Power requirements
Amperage10A
Supply frequency60Hz
Supply voltage100 - 120V
Product dimensions
Depth22 13 / 16 "
Height33 3 / 4 - 36 1 / 8 "
Width23 1 / 2 "