Part Number: OB30DTEPX3N
GTIN14: 822843847082
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Kitchen Appliances / Ovens
Fisher & Paykel 30-Inch Electric Double Wall Oven Stainless Steel - OB30DTEPX3N
  • SKU-0000031432
  • Model #OB30DTEPX3N
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoSurface Scuffs | Dings on Top & Bottom Oven Doors | Brand New Former Floor Model
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Make it New535929(Learn More)
Brand FISHER & PAYKEL
CategoryCooking / Kitchen Appliances / Ovens
Model Number OB30DTEPX3N
UPC/GTIN 822843847082
Capacity 4.1000
Color Stainless Steel
Depth 23 29/32
Width 29 29/32
Height 48 7/16
Accessories
Contemporary round handle kitPart number 81673
Food probe1
Full extension telescopic shelves5 Sets (Additional sets available for Purchase)
Capacity
Shelf positions8
Total gross capacity (bottom oven)4.1cu ft
Total gross capacity (top oven)4.1cu ft
Usable gross capacity (bottom oven)3.6cu ft
Usable gross capacity (top oven)3.6cu ft
Cleaning
Controls
Functions
Number of functions11
Performance
Broil power4400W
Power requirements
Amperage33.2 - 38.3A
Supply frequency60Hz
Supply voltage120 - 240V
Product dimensions
Depth23 29 / 32 "
Height48 7 / 16 "
Width29 29 / 32 "
Safety
Image Features
feature-0
SELF CLEANING
feature-1
SIZED TO SUIT
feature-2
SAFE AND SOUND
Features
  • Classic Bake - only lower element
30" Double Electric Wall Oven with AeroTech True Convection Cooking