Part Number: F4DWT24SS1
GTIN14: 8019801027613
Category Code:Dishwashers
Sub Category Code:Dishwashers / Kitchen Appliances
Fulgor Milano 24-Inch Top Control Dishwasher Stainless Steel - F4DWT24SS1
  • SKU-0000031658
  • Model #F4DWT24SS1
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade D
Product SourceOpen Box
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand FULGOR MILANO
CategoryDishwashers / Kitchen Appliances
Model Number F4DWT24SS1
UPC/GTIN 8019801027613
Capacity 14.0000
Color Stainless Steel
Depth 22 1/2
Width 23 9/16
Height 35 7/8
Main Features
Number of Wash Cycle:
6
Tub Material:
Stainless Steel Interior Tub
Super Active Drying:
Yes
Fully Built-In:
Yes
Top Control:
Adjustable Feet:
Concealed Heating Element:
Adjustable Hinge System:
Upper Basket:
Advanced Filtering System:
Loading Capacity:
14 Place Settings
Silent Operation:
Quiet Plus - 49 dB
Rack System
Foldable Racks:
2
Dimension/Weight
Width:
24"
Weight:
154 lbs.
24 Inch Fully Integrated Panel Ready Dishwasher with 14 Place Setting Capacity
Fulgor’s 24 inch Milano dishwasher fits perfectly with the other kitchen appliance line. This features 6 wash cycles and an advanced filtering system to provide easy loading and precise cleaning. It has Quiet Plus – 49 dB considered to be very quiet. It also has a super active drying feature. As a result, it does not rely on passive heat to dry your dishes.