Features
Item Attributes
Brand Code: FUTURO FUTURO
Part Number: IS36SAVONA-WHT
GTIN14: 703168131639
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Range Hoods
Futuro Futuro 150 CFM 36-Inch Insert Range Hood - IS36SAVONA-WHT
  • SKU-0000025320
  • Model #IS36SAVONA-WHT
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceOrder Cancelation
Additional InfoNone identified
Available Quantity1
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
Available Quantity: 1
Protect Your Purchase535930(Learn More)
Brand FUTURO FUTURO
CategoryKitchen Appliances / Range Hoods
Model Number IS36SAVONA-WHT
UPC/GTIN 703168131639
Capacity 1.0000
Color White
Depth 23 5/8
Width 36
Height 11
Features
ACT™ Technology:
Controls:
ICON Touch®
Speed Levels:
5
Auto Delay-Off:
Yes
Lighting:
LumiLight LED, 6W x2
Dual-Level Lighting:
Yes
Filters:
Aluminum Mesh x2
Recirculating Option:
Extension Duct Cover Option:
Yes, Up to 12' Ceiling
ADA Compliant:
Yes, w/ Remote Accessory
Blower Performance
Blower CFM (Min. - Max.):
Sones (Min. - Max.):
1 - 6
ACT 390 CFM (Min. - Max.):
ACT 290 CFM (Min. - Max.):
Duct Specifications
Duct Discharge:
Vertical
Vertical Internal Blower:
6" Round
AC Power:
120V, 60Hz at Max. 4A
Dimensions
Net Height:
28" - 45"
Net Width:
35 7/16"
Nominal Width:
36"