Part Number: GUD24ESSNWW
GTIN14: 084691826415
Category Code:All in One Washer / Dryer
Sub Category Code:All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers
GE 24" Electric Laundry Center With Auto Load Sensing GUD24ESSNWW
  • SKU-0000038479
  • Model #GUD24ESSNWW
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceOpen Box
Additional InfoIndentation Top Right Side | No Forward Facing Imperfections
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand GE
CategoryAll in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers
Model Number GUD24ESSNWW
UPC/GTIN 084691826415
Capacity 4.4000
Color White
Depth 27 3/8
Width 23 3/4
Height 74 7/8
Specifications
Overview
Washer Capacity:
2.3
Dryer Capacity:
4.4
Maximum Spin Speed:
830 RPM
Wash Basket Type:
Stainless Steel
Agitator:
Yes
Dispenser:
Bleach,Fabric Softener
Washer Cycles:
Heat Selections:
4
Number of Cycles:
12 Washer/4 Dryer
Exhaust Options:
3-Way (Rear; Left; Right)
Wash/Rinse Temperatures:
6
Electrical Specifications
Volts:
240 V
Frequency:
60 Hz
Amps:
30 A
Warranty
Parts and Labor:
1 Year Limited
Dimensions and Weights
Width:
23 3/4"
Depth:
27 3/8"
Height:
Product Weight:
221 Lbs.
24 Inch Electric Laundry Center with Auto-load Sensing
Perfect for apartments and small spaces, this 24 inch washer/dryer combo fits in a closet or bathroom alcove. The washer features auto-load sensing and will detect the load size to fill the unit with just the right amount of water. The 12 wash cycles provide the ability to handle all types of wash loads, from every day cottons to heavy towels. The dryer is equipped with 4 cycles for your delicates, cottons, and heavy items as well.