Part Number: PTD60EBSRWS
GTIN14: 084691871033
Category Code:Dryers
Sub Category Code:Dryers / Laundry Appliances
  • SKU-0000024083
  • Model #PTD60EBSRWS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade B
Product SourceOpen Box
Additional InfoMinor Imperfections | Door Minimal Scratches
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand GE
CategoryDryers / Laundry Appliances
Model Number PTD60EBSRWS
UPC/GTIN 084691871033
Capacity 7.4000
Color White On Gray
Depth 31
Width 27
Height 43 7/8
CAPACITY
Total Capacity (cubic feet)7.4 cu ft
FILTER
App Filter - CapacityDryer Large (7.0-7.5 cu. ft.)
App Filter - WiFi ConnectBuilt-In
App Filter - Product TypeDryers Top Load Matching
App Filter - Fuel TypeElectric
APPEARANCE
Door StyleReversible Door
Control KnobsSilver
Color AppearanceWhite on White with Silver Backsplash
POWER / RATINGS
Volts/Watts/Amps240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz
Watts5600
Electrical Requirements240V ; 60Hz ; 24A
Hertz60
WARRANTY
Parts WarrantyLimited 1-year entire appliance
Warranty NotesSee written warranty for full details
Labor WarrantyLimited 1-year entire appliance
WEIGHTS & DIMENSIONS
Overall Height43.875 in
Overall Width27 in
Approximate Shipping Weight117.76 lb
Overall Depth31 in
Height to Top of Case38.5 in
Depth with Door Open 90°51.75 in
Net Weight105 lb
FEATURES
Reverse-a-DoorYes
Drum TypeAluminized Alloy
Control TypeCap Touch Controls
Electronic
Additional Dryer FeaturesFront Serviceable
Glass Door
Interior Light
Lint Filter with Reminder
Removable Up-Front Lint Filter
Dual ThermistorsYes
Dryness Levels5
CommunicationWasher Link
Dryer Control FeaturesAdjustable End-of-Cycle Signal
Blocked Vent Sensor
Damp Dry Signal
LED Cycle Countdown
LED Cycle Status Indicator Lights
Long Vent CapabilityUp to 120 feet
Energy Saving OptionYes - Eco Dry
Fuel TypeElectric
Additional Optional CyclesBlocked Vent Check (App Only)
Damp Alert
My Cycle
Time/Temp/Dry Level
Washer Link
Wrinkle Care
ecoDry
Moisture SensorSensor Dry
Dryer CyclesBulky Items
Cottons
Delicates
Downloaded (3)
Jeans
Mixed Loads
Normal
Quick Dry
Sanitize
Timed Dry
Towels/ Sheets
Product TypeTop Load Matching
Temperature Options5 selections from No Heat to High
Number of Cycles10 + 3 Downloaded Cycles
Exhaust Options4-Way (Rear; Right; Left & Bottom)
WiFi ConnectBuilt-In
Connected CapabilitiesAmazon Alexa
Google Home
IFTTT
Sonos
The Google Assistant
Timed DryUp to 90 Minutes
Warm Up (App Only)
StyleTop Load Matching
Heat Selections5
Image Features
feature-0
Washer Link
feature-1
Wrinkle Care
Prevent wrinkles by extending the tumble without heat
feature-2
Sensor Dry
feature-3
Sanitize Cycle
Reduces 99.8% of bacteria found in laundry