| Part Number: | GUD27ESSMWW |
| GTIN14: | 084691826071 |
| Category Code: | All in One Washer / Dryer |
| Sub Category Code: | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
- SKU-0000039990
- Model #GUD27ESSMWW
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | B |
| Product Source |  |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | All in One Washer / Dryer / Dryers / Laundry Appliances / Washers |
| Model Number | GUD27ESSMWW |
| UPC/GTIN | 084691826071 |
| Capacity | 3.8000 |
| Color | White |
| Depth | 30 7/8 |
| Width | 26 3/4 |
| Height | 75 7/8 |
| CAPACITY | |
| Dryer Capacity | 5.9 cu ft |
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Washer Capacity | 3.8 cu ft |
| FILTER | |
| App Filter - Capacity | Washer Medium (3.8-4.0 cu. ft.) |
| App Filter - Agitator | Yes |
| App Filter - Product Type | Stacked Washer & Dryer Combo |
| APPEARANCE | |
| Door Style | Right Swing Steel |
| Control Knobs | White |
| Color Appearance | White on White |
| POWER / RATINGS | |
| Volts/Hertz | 120/240V or 120/208V; 60Hz |
| Watts | 5760W/240V, 4992W/208V |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 30 Amp |
| Electrical Requirements | 120/240V or 120/208V; 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 188 |
| WARRANTY | |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Height | 75.875 in |
| Dryer Door Opening Height (in.) | 18.63 |
| Overall Width | 26.75 in |
| Dryer Door Opening Width (in.) | 16.13 |
| Approximate Shipping Weight | 279 lb |
| Door Width | 22 in |
| Overall Depth | 30.875 in |
| Door Open Height | 54 in |
| Depth with Door Open 90° | 47.5 in |
| Cabinet Width | 27 in |