| FILTER | |
| App Filter - Hood Type | Under Cabinet Hoods |
| App Filter - Venting Type | Convertible |
| App Filter - Cabinet Width | Vent 30 in. (Standard) |
| APPEARANCE | |
| Blower / Light Switch Color | Backlit Gray |
| Material | Metal |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Watts | 188 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 2.5A |
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Venting Type | Convertible |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | JXCF55 - Charcoal Filter JXDA22 - GE Optional Damper Accessory JXHC1 - Power Cord Kit JXS50SS - 15" Cabinet Spacer for 30" Hoods UXRC70 - Remote Control |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 19 lb |
| Overall Depth | 20 in |
| Approximate Shipping Weight | 27 lb |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| FEATURES | |
| Cooktop Lighting | 2 Halogen |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Max CFM | 310 |
| Ducting | Vertical or Horizontal; 7" Round |
| Light Controls | On/Off/Night-Light |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 170/3.0 (Medium Speed) 260/5.5 (High Speed) 310/7.0 (Boost Speed) 60/1.0 (Low Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating Vented to Outside |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Remote Control | Optional (UXRC70) |
| Control Type | Backlit Pushbutton |
| Control Location | Front |
| Blower Type | Internal |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
Easy installation10 minutes or less by one personFour-speed with boost, 310-CFM venting systemRemoves smoke, grease, odors and moistureElectronic backlit controlsAdd a sophisticated look with this up-front, easy-to-use displayDual halogen lighting with nightlightEnjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface – bulbs includedAuto-offSet the vent hood to automatically shut off after 15 minutesConvertible venting optionsChoose recirculating or external venting to adapt airflow for your kitchen’s specific ventilation setupDishwasher-safe filterDurable, easy-to-remove filter captures grease and cleans up effortlessly in the dishwasherAppearance (Fully enclosed bottom)Enjoy a sleek appearance from every angleOptional remote controlControl your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchenVertical and rear exhaustExhausts from the top or rear of the hood
Image Features

Easy installation
10 minutes or less by one person

Electronic backlit controls
Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display

Dual halogen lighting with nightlight
Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface - bulbs included

Optional remote control
Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
Features
- Easy installation
- 10 minutes or less by one person
- Four-speed with boost, 310-CFM venting system
- Removes smoke, grease, odors and moisture
- Electronic backlit controls
- Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display
- Dual halogen lighting with nightlight
- Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface - bulbs included
- Auto-off
- Set the vent hood to automatically shut off after 15 minutes
- Convertible venting options
- Choose recirculating or external venting to adapt airflow for your kitchen's specific ventilation setup
- Dishwasher-safe filter
- Durable, easy-to-remove filter captures grease and cleans up effortlessly in the dishwasher
- Appearance (Fully enclosed bottom)
- Enjoy a sleek appearance from every angle
- Optional remote control
- Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
- Vertical and rear exhaust
- Exhausts from the top or rear of the hood
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JVX5300SJSS |
| GTIN14: | 084691814795 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
GE 170 CFM 30-Inch Under Cabinet Range Hood Stainless Steel - JVX5300SJSS
- SKU-0000038731
- Model #JVX5300SJSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | JVX5300SJSS |
| UPC/GTIN | 084691814795 |
| Capacity | 310.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 20 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 5 1/2 |
| FILTER | |
| App Filter - Hood Type | Under Cabinet Hoods |
| App Filter - Venting Type | Convertible |
| App Filter - Cabinet Width | Vent 30 in. (Standard) |
| APPEARANCE | |
| Blower / Light Switch Color | Backlit Gray |
| Material | Metal |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Watts | 188 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 2.5A |
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Venting Type | Convertible |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | JXCF55 - Charcoal Filter JXDA22 - GE Optional Damper Accessory JXHC1 - Power Cord Kit JXS50SS - 15" Cabinet Spacer for 30" Hoods UXRC70 - Remote Control |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 19 lb |
| Overall Depth | 20 in |
| Approximate Shipping Weight | 27 lb |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| FEATURES | |
| Cooktop Lighting | 2 Halogen |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Max CFM | 310 |
| Ducting | Vertical or Horizontal; 7" Round |
| Light Controls | On/Off/Night-Light |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 170/3.0 (Medium Speed) 260/5.5 (High Speed) 310/7.0 (Boost Speed) 60/1.0 (Low Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating Vented to Outside |
| Product Type | Under Cabinet Hood |
| Remote Control | Optional (UXRC70) |
| Control Type | Backlit Pushbutton |
| Control Location | Front |
| Blower Type | Internal |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
Easy installation10 minutes or less by one personFour-speed with boost, 310-CFM venting systemRemoves smoke, grease, odors and moistureElectronic backlit controlsAdd a sophisticated look with this up-front, easy-to-use displayDual halogen lighting with nightlightEnjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface – bulbs includedAuto-offSet the vent hood to automatically shut off after 15 minutesConvertible venting optionsChoose recirculating or external venting to adapt airflow for your kitchen’s specific ventilation setupDishwasher-safe filterDurable, easy-to-remove filter captures grease and cleans up effortlessly in the dishwasherAppearance (Fully enclosed bottom)Enjoy a sleek appearance from every angleOptional remote controlControl your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchenVertical and rear exhaustExhausts from the top or rear of the hood
Image Features

Easy installation
10 minutes or less by one person

Electronic backlit controls
Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display

Dual halogen lighting with nightlight
Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface - bulbs included

Optional remote control
Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
Features
- Easy installation
- 10 minutes or less by one person
- Four-speed with boost, 310-CFM venting system
- Removes smoke, grease, odors and moisture
- Electronic backlit controls
- Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display
- Dual halogen lighting with nightlight
- Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface - bulbs included
- Auto-off
- Set the vent hood to automatically shut off after 15 minutes
- Convertible venting options
- Choose recirculating or external venting to adapt airflow for your kitchen's specific ventilation setup
- Dishwasher-safe filter
- Durable, easy-to-remove filter captures grease and cleans up effortlessly in the dishwasher
- Appearance (Fully enclosed bottom)
- Enjoy a sleek appearance from every angle
- Optional remote control
- Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
- Vertical and rear exhaust
- Exhausts from the top or rear of the hood
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JVX5300SJSS |
| GTIN14: | 084691814795 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |












