| FILTER | |
| App Filter - Hood Type | Designer (includes "canopy" and "chimney") |
| App Filter - Venting Type | Convertible |
| App Filter - Cabinet Width | Vent 30 in. (Standard) |
| APPEARANCE | |
| Blower / Light Switch Color | Backlit |
| Material | Metal |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Watts | 226 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 2.5A |
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Venting Type | Convertible |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | JXCF72 - Charcoal Filter UXDC53SJSS - 10 (ft.) Ceiling Duct Cover Kit UXDC72SJSS - 9 (ft.) Ceiling Duct Cover Kit UXRC70 - Remote Control |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 43 lb |
| Overall Depth | 18.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 61 lb |
| Overall Height | 9.875 in |
| Overall Width | 30 in |
| FEATURES | |
| Cooktop Lighting | 1 Halogen |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Max CFM | 350 |
| Ducting | Vertical Only |
| Light Controls | On/Off/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 150/1.0 (Working Speed) 340/5.1 (High Speed) 350/6.6 (Boost Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating Vented to Outside |
| Product Type | Designer Hood |
| Remote Control | Optional (UXRC70) |
| 6" Round Duct | Yes |
| Control Type | Backlit Electronic Touch |
| Control Location | Front |
| Blower Type | Internal |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
GE Wall-Mount Pyramid Chimney Hood
In either stainless steel or slate, this sleek wall-mount pyramid chimney hood will look great in any kitchen. It can be vented to the exterior or set up to recirculate air in the kitchen. Its grease filters can be easily removed and washed in the dishwasher. The fan has four (4) speeds (max. 350 CFMs) and is quiet at a maximum sone rating of 6.6. Halogen lighting showcases the cuisine, and it also has a soft night mode as a calm nightlight for the kitchen.
Image Features

Easy do-it-yourself Installation
Can be installed either as a recirculating or external-venting hood

350-CFM venting system with boost
Effectively remove smoke, grease, odor and moisture

Electronic backlit controls
Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display

Dual halogen cooktop lighting
Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface

Optional remote control (JXRC70)
Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
Features
- Easy do-it-yourself Installation
- Can be installed either as a recirculating or external-venting hood
- 350-CFM venting system with boost
- Effectively remove smoke, grease, odor and moisture
- Electronic backlit controls
- Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display
- Dual halogen cooktop lighting
- Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface
- Night light
- Provides a soft, dim light to enhance visibility and safety in the kitchen at any hour
- Convertible venting options
- Choose recirculating or external venting to adapt airflow for your kitchen's specific ventilation setup
- Optional remote control (UXRC70)
- Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
- Auto-off
- Set the vent hood to automatically shut off after 15 minutes
- Dishwasher-safe filter
- Durable, easy-to-remove filter captures grease and cleans up effortlessly in the dishwasher
- Duct cover included
- Included duct cover reaches up to 9' ceilings and works with optional accessories to reach up to 10' - 8" ceilings
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JVW5301SJSS |
| GTIN14: | 084691814399 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
GE 350 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - JVW5301SJSS
- SKU-0000024693
- Model #JVW5301SJSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Surface Surface Scratch |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | JVW5301SJSS |
| UPC/GTIN | 084691814399 |
| Capacity | 350.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 18 1/2 |
| Width | 30 |
| Height | 9 7/8 |
| FILTER | |
| App Filter - Hood Type | Designer (includes "canopy" and "chimney") |
| App Filter - Venting Type | Convertible |
| App Filter - Cabinet Width | Vent 30 in. (Standard) |
| APPEARANCE | |
| Blower / Light Switch Color | Backlit |
| Material | Metal |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| POWER / RATINGS | |
| Watts | 226 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 2.5A |
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ECONOMICAL / QUIET | |
| Venting Type | Convertible |
| ACCESSORIES | |
| Optional Accessories | JXCF72 - Charcoal Filter UXDC53SJSS - 10 (ft.) Ceiling Duct Cover Kit UXDC72SJSS - 9 (ft.) Ceiling Duct Cover Kit UXRC70 - Remote Control |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 43 lb |
| Overall Depth | 18.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 61 lb |
| Overall Height | 9.875 in |
| Overall Width | 30 in |
| FEATURES | |
| Cooktop Lighting | 1 Halogen |
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Max CFM | 350 |
| Ducting | Vertical Only |
| Light Controls | On/Off/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 150/1.0 (Working Speed) 340/5.1 (High Speed) 350/6.6 (Boost Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating Vented to Outside |
| Product Type | Designer Hood |
| Remote Control | Optional (UXRC70) |
| 6" Round Duct | Yes |
| Control Type | Backlit Electronic Touch |
| Control Location | Front |
| Blower Type | Internal |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
GE Wall-Mount Pyramid Chimney Hood
In either stainless steel or slate, this sleek wall-mount pyramid chimney hood will look great in any kitchen. It can be vented to the exterior or set up to recirculate air in the kitchen. Its grease filters can be easily removed and washed in the dishwasher. The fan has four (4) speeds (max. 350 CFMs) and is quiet at a maximum sone rating of 6.6. Halogen lighting showcases the cuisine, and it also has a soft night mode as a calm nightlight for the kitchen.
Image Features

Easy do-it-yourself Installation
Can be installed either as a recirculating or external-venting hood

350-CFM venting system with boost
Effectively remove smoke, grease, odor and moisture

Electronic backlit controls
Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display

Dual halogen cooktop lighting
Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface

Optional remote control (JXRC70)
Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
Features
- Easy do-it-yourself Installation
- Can be installed either as a recirculating or external-venting hood
- 350-CFM venting system with boost
- Effectively remove smoke, grease, odor and moisture
- Electronic backlit controls
- Add a sophisticated look with this up-front, easy-to-use display
- Dual halogen cooktop lighting
- Enjoy better visibility with a brightly lit cooktop and surrounding surface
- Night light
- Provides a soft, dim light to enhance visibility and safety in the kitchen at any hour
- Convertible venting options
- Choose recirculating or external venting to adapt airflow for your kitchen's specific ventilation setup
- Optional remote control (UXRC70)
- Control your ventilation lighting and fan speed from anywhere in the kitchen
- Auto-off
- Set the vent hood to automatically shut off after 15 minutes
- Dishwasher-safe filter
- Durable, easy-to-remove filter captures grease and cleans up effortlessly in the dishwasher
- Duct cover included
- Included duct cover reaches up to 9' ceilings and works with optional accessories to reach up to 10' - 8" ceilings
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JVW5301SJSS |
| GTIN14: | 084691814399 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |





















