| ADA Compliant | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| LP Conversion Kit | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Grates | 3 Heavy Cast Iron |
| Precise Simmer Burner | Yes |
| Width | 36" |
| Control Type | Backlit Knobs |
| Style | Electronic Pilotless Ignition |
| Cooktop Type | Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Control Location | Front Centre |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
18,000-BTU Power Boil Tri-Ring Burner3-in-1 burner is designed to accelerate boiling and provide gentle simmeringMore Cooking, Less CookwareEliminate the need for extra cookware with an integrated griddle perfect for pancakes, grilled cheeses and other favoritesMaximize Your Cooking SpaceContinuous cast iron grates provide more room for large cookwarePrecise Simmer BurnerProtect delicate foods with low, even heatingSpend Less Time Cleaning UpSealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easyDishwasher-Safe GratesHeavy-duty grates are easy to clean in the dishwasherWhite LED Backlit Heavy-Duty KnobsDurable knobs are back-lit for a sleek appearance when burners are onControl Lock CapabilityProtects against unintended activationMAX Burner SystemDelivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktopsFit GuaranteeReplacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and detailsIncluded Griddle JXGRIDL236
Image Features

18,000-BTU Power Boil Tri-Ring Burner
3-in-1 burner is designed to accelerate boiling and provide gentle simmering

Maximize Your Cooking Space
Continuous cast iron grates provide more room for large cookware

Precise Simmer Burner
Protect delicate foods with low, even heating

Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy

Dishwasher-Safe Grates
Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher

White LED Backlit Heavy-Duty Knobs
Durable knobs are back-lit for a sleek appearance when burners are on

Control Lock Capability
Protects against unintended activation

MAX Burner System
Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops

Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Features
- Sealed Cooktop Burner
- Dishwasher Safe Grates
- Deep Recessed Cooktop
- Dimensions: 3.19 H x 35.98 W x 21.00 D (in) 8.10 H x 91.40 W x 53.34 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | PGP9036SLSS |
| GTIN14: | 084691822929 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
GE 36-Inch 5-Burner Gas Cooktop Stainless Steel - PGP9036SLSS
- SKU-0000024558
- Model #PGP9036SLSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Brand New | Signs Of Handling | Minor Dent Right Rear Corner |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | PGP9036SLSS |
| UPC/GTIN | 084691822929 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 |
| Width | 35 63/64 |
| Height | 3 13/64 |
| ADA Compliant | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| LP Conversion Kit | Yes |
| Number of Burners | 5 |
| Grates | 3 Heavy Cast Iron |
| Precise Simmer Burner | Yes |
| Width | 36" |
| Control Type | Backlit Knobs |
| Style | Electronic Pilotless Ignition |
| Cooktop Type | Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Control Location | Front Centre |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
18,000-BTU Power Boil Tri-Ring Burner3-in-1 burner is designed to accelerate boiling and provide gentle simmeringMore Cooking, Less CookwareEliminate the need for extra cookware with an integrated griddle perfect for pancakes, grilled cheeses and other favoritesMaximize Your Cooking SpaceContinuous cast iron grates provide more room for large cookwarePrecise Simmer BurnerProtect delicate foods with low, even heatingSpend Less Time Cleaning UpSealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easyDishwasher-Safe GratesHeavy-duty grates are easy to clean in the dishwasherWhite LED Backlit Heavy-Duty KnobsDurable knobs are back-lit for a sleek appearance when burners are onControl Lock CapabilityProtects against unintended activationMAX Burner SystemDelivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktopsFit GuaranteeReplacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and detailsIncluded Griddle JXGRIDL236
Image Features

18,000-BTU Power Boil Tri-Ring Burner
3-in-1 burner is designed to accelerate boiling and provide gentle simmering

Maximize Your Cooking Space
Continuous cast iron grates provide more room for large cookware

Precise Simmer Burner
Protect delicate foods with low, even heating

Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy

Dishwasher-Safe Grates
Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher

White LED Backlit Heavy-Duty Knobs
Durable knobs are back-lit for a sleek appearance when burners are on

Control Lock Capability
Protects against unintended activation

MAX Burner System
Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops

Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Features
- Sealed Cooktop Burner
- Dishwasher Safe Grates
- Deep Recessed Cooktop
- Dimensions: 3.19 H x 35.98 W x 21.00 D (in) 8.10 H x 91.40 W x 53.34 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | PGP9036SLSS |
| GTIN14: | 084691822929 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |

















