Part Number: ZGU36ESL2SS
GTIN14: 084691826699
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances
GE 36" Gas Smart Cooktop With 5 Sealed Burners ZGU36ESL2SS
  • SKU-0000024227
  • Model #ZGU36ESL2SS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoMissing burner caps , missing an burner | right know slightly bent
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand GE
CategoryCooking / Cooktops / Kitchen Appliances
Model Number ZGU36ESL2SS
UPC/GTIN 084691826699
Capacity 5.0000
Color Stainless Steel
Depth 21
Width 36
Height 3 1/4
Overview
Cooktop Surface:
Stainless Steel
Configuration:
5 Sealed Cooktop Burners
Controls:
Knobs
Ignition System:
Direct Electronic
Continuous Grates:
Yes
Control Lock:
Yes
Kitchen Timer:
WiFi Connect:
Built-In
Connected Capabilities:
Amazon Alexa; The Google Assistant
Certifications
ADA Compliant:
Electrical Specifications
Volts:
120 V
Frequency:
60 Hz
Amps:
5 A
Warranty
Parts and Labor:
2 Year Limited
Dimensions and Weights
Width:
36"
Depth:
21"
Height:
3 1/4"
36 Inch Smart Gas Cooktop with Dual Flame Burners
About Monogram
Features
Smart Cooktop with 5 Sealed Burners
Continuous Grates
  • Designed for even cooking and simple movement of cookware across the surface.
Dual Flame Burners
  • Provide complete 140F simmer-to-rapid-boil flexibility on all burners; the burners are sealed to the cooktop for easy cleaning.