| Air Clearances Back (in.) | 2 |
| Air Clearances Each Side (in.) | 1-8 |
| Air Clearances Top (in.) | 1 |
| Built-In | No |
| Case Color | Dark Grey |
| Total Capacity (cubic feet) | 21 cu. ft. |
| Features | Dairy Compartment Finger Print Resistant Frost Guard Ice Storage Bin Levelling Legs NeverClean Condenser Quick Ice Water Filter Indicator Light |
| Depth without Door Handle (in) | 28.75 |
| Case Depth without Door (in) | 24 |
| Colour | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Depth | 29.1 - 32" |
| Depth with FF Door open 90 deg (in) | 46.5 |
| Dispenser Colour | Molded Colour-Matched |
| Dispenser | External Ice and Water |
| Door Colour | Stainless Steel |
| Door Handle Colour | Stainless Steel |
| Door Handle Style | GE/GE Profile Standard |
| Door Swing | Side-by-Side |
| Style | Side-by-Side |
| Ice Maker | Ice Maker Installed |
| Freezer Cabinet Drawers | 2 Sliding |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Full-Width Glass |
| Freezer Capacity (cubic feet) | 7.56 |
| Freezer Configuration | Side-Swing Door |
| Freezer Door Shelves | 3 Fixed |
| Fresh Food Capacity (cubic feet) | 14.23 |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable White |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Fixed |
| Height | 70" or more |
| Height to Top of Case (in) | 69 |
| Height to Top of Door (in) | 70.13 |
| Interior Lighting | Showcase LED Lighting |
| Levelling System | 2 Adjustable Front Rollers |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Number of Doors | 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Full Width Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Humidity Controlled Crisper 2 Crispers |
| Controls and Display | External Controls with Temperature Display |
| Defrost Type | Frost Free |
| Volts / Hertz / Amps | 120 v / 60 Hz / 15A |
| Warranty | 1 Year Limited Parts & Labour |
| Width | 36" |
| Width with Door Open 90 deg Including Handle (in) | 42.25 |
GE Appliances Counter-Depth Side-by-Side Refrigerator, 69-1/2 in Height, 35-3/4 in Width, 30-3/4 in Depth, 21.8 cu-ft Capacity, Stainless, Additional Information: Fingerprint-Resistant, 340 lb Weight
Image Features

Fingerprint Resistant Stainless
Easily wipe away smudges and fingerprints for a look that's always sparkling clean

Counter-Depth Design
Enjoy a built-in look in the kitchen thanks to a counter depth refrigerator that fits nearly flush with cabinets and counters

Showcase LED Lighting
Easily find even the smallest food items thanks to 7 flush-mounted LED lights, which shed more crisp, even light throughout the interior without wasting space

Interior Storage Drawers
Three refrigerator pull out drawers with clear fronts provide the perfect, sealed environment to keep your produce organized

Clear Door Shelves
Adjustable, see-through door shelves provide flexible storage options for even large containers, and free up valuable space inside the refrigerator

Easy Access Icemaker
Automatically create cubed or crushed ice thanks to a factory-installed, low profile icemaker

Advanced Water Filtration
Reduces impurities, lead and trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. Impurities are not necessarily in all users' water)

Bonus Freezer Shelf
Find room for everything you need to freeze thanks to an extra storage nook located above the icemaker, perfect for frozen treats or ice packs
Features
- Showcase LED Lighting
- Counter Depth Design
- Fingerprint Resistant Stainless
- Dimensions: 69.88 H x 35.67 W x 29.31 D (in) 177.483 H x 90.60 W x 74.454 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GZS22IYNFS |
| GTIN14: | 084691845065 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
GE 36-Inch Side-by-Side Refrigerator Fingerprint Resistant Stainless 21.8 Cu. Ft. - GZS22IYNFS
- SKU-0000031343
- Model #GZS22IYNFS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Crack Interior Liner Near Icemaker Inside Freezer |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | GZS22IYNFS |
| UPC/GTIN | 084691845065 |
| Capacity | 21.8000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 30 3/4 |
| Width | 35 3/4 |
| Height | 69 1/2 |
| Air Clearances Back (in.) | 2 |
| Air Clearances Each Side (in.) | 1-8 |
| Air Clearances Top (in.) | 1 |
| Built-In | No |
| Case Color | Dark Grey |
| Total Capacity (cubic feet) | 21 cu. ft. |
| Features | Dairy Compartment Finger Print Resistant Frost Guard Ice Storage Bin Levelling Legs NeverClean Condenser Quick Ice Water Filter Indicator Light |
| Depth without Door Handle (in) | 28.75 |
| Case Depth without Door (in) | 24 |
| Colour | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Depth | 29.1 - 32" |
| Depth with FF Door open 90 deg (in) | 46.5 |
| Dispenser Colour | Molded Colour-Matched |
| Dispenser | External Ice and Water |
| Door Colour | Stainless Steel |
| Door Handle Colour | Stainless Steel |
| Door Handle Style | GE/GE Profile Standard |
| Door Swing | Side-by-Side |
| Style | Side-by-Side |
| Ice Maker | Ice Maker Installed |
| Freezer Cabinet Drawers | 2 Sliding |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Full-Width Glass |
| Freezer Capacity (cubic feet) | 7.56 |
| Freezer Configuration | Side-Swing Door |
| Freezer Door Shelves | 3 Fixed |
| Fresh Food Capacity (cubic feet) | 14.23 |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable White |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Fixed |
| Height | 70" or more |
| Height to Top of Case (in) | 69 |
| Height to Top of Door (in) | 70.13 |
| Interior Lighting | Showcase LED Lighting |
| Levelling System | 2 Adjustable Front Rollers |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Number of Doors | 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Full Width Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Humidity Controlled Crisper 2 Crispers |
| Controls and Display | External Controls with Temperature Display |
| Defrost Type | Frost Free |
| Volts / Hertz / Amps | 120 v / 60 Hz / 15A |
| Warranty | 1 Year Limited Parts & Labour |
| Width | 36" |
| Width with Door Open 90 deg Including Handle (in) | 42.25 |
GE Appliances Counter-Depth Side-by-Side Refrigerator, 69-1/2 in Height, 35-3/4 in Width, 30-3/4 in Depth, 21.8 cu-ft Capacity, Stainless, Additional Information: Fingerprint-Resistant, 340 lb Weight
Image Features

Fingerprint Resistant Stainless
Easily wipe away smudges and fingerprints for a look that's always sparkling clean

Counter-Depth Design
Enjoy a built-in look in the kitchen thanks to a counter depth refrigerator that fits nearly flush with cabinets and counters

Showcase LED Lighting
Easily find even the smallest food items thanks to 7 flush-mounted LED lights, which shed more crisp, even light throughout the interior without wasting space

Interior Storage Drawers
Three refrigerator pull out drawers with clear fronts provide the perfect, sealed environment to keep your produce organized

Clear Door Shelves
Adjustable, see-through door shelves provide flexible storage options for even large containers, and free up valuable space inside the refrigerator

Easy Access Icemaker
Automatically create cubed or crushed ice thanks to a factory-installed, low profile icemaker

Advanced Water Filtration
Reduces impurities, lead and trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. Impurities are not necessarily in all users' water)

Bonus Freezer Shelf
Find room for everything you need to freeze thanks to an extra storage nook located above the icemaker, perfect for frozen treats or ice packs
Features
- Showcase LED Lighting
- Counter Depth Design
- Fingerprint Resistant Stainless
- Dimensions: 69.88 H x 35.67 W x 29.31 D (in) 177.483 H x 90.60 W x 74.454 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GZS22IYNFS |
| GTIN14: | 084691845065 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |



















