Part Number: PSB42YSNSS
GTIN14: 084691845263
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
  • SKU-0000039150
  • Model #PSB42YSNSS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceOpen Box
Additional InfoNo Forward Facing Imperfections | Great Condition | Handles Included
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand GE
CategoryKitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators
Model Number PSB42YSNSS
UPC/GTIN 084691845263
Capacity 24.5000
Color Stainless Steel
Depth 28 1/4
Width 42
Height 84
Capacity
  • Total Capacity: 24.5 cu. ft.
  • Fresh Food Capacity: 15.82 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 8.65 cu. ft.
Appearance
  • Stainless steel finish with wrapped doors and grille
  • Flat door design with hidden hinges
  • Side-by-side configuration
  • Stainless steel handles and dispenser
  • Gray case color
  • Door stops at 90°, 115°, and 130°
  • Flush installation compatible
  • Coil-free back
  • Easy access hinged grille
Power / Ratings
  • 115V / 60Hz / 20A
  • Energy consumption: 819 kWh/year
Dimensions & Weight
  • Height: 84"
  • Width: 42"
  • Depth: 28.25"
  • Depth with handle: 28.375"
  • Depth without handle: 25.75"
  • Depth with door open (90°): 50.5"
  • Width with door open (90°): 47"
  • Case depth without door: 23.875"
  • Height to top of case: 83.5"
  • Net weight: 688 lbs
  • Shipping weight: 725 lbs
Key Features
  • Built-in side-by-side refrigerator
  • External electronic temperature controls
  • Independent temperature management system
  • Multi-shelf air management tower
  • Automatic defrost
  • LED interior lighting
  • Built-in WiFi connectivity
  • Compatible with Alexa, Google Home, and IFTTT
  • Factory-installed icemaker
  • Cubed/crushed ice and chilled water dispenser
  • Child lock and door alarm
  • Proximity sensor and dispenser light
  • Water filtration system with indicator
Refrigerator Compartment
  • 4 total shelves (3 adjustable, spillproof glass)
  • 3 full-extension drawers
  • Climate control drawer (select temp)
  • Vegetable drawer with full-extension slide
  • Snack drawer with full-extension slide
  • 5 adjustable door bins (1 gallon storage)
  • Dual-level LED lighting
Freezer Compartment
  • 4 adjustable wire shelves
  • 2 full-extension wire baskets
  • 3 door bins
  • LED interior lighting
  • Automatic defrost
Additional Features
  • 4-point front leveling system
  • External digital temperature display
  • Sealed bottom drawer
  • R600a refrigerant
  • Optional Sabbath mode (with accessory)
Image Features
feature-0
42" Built-In Configuration
Enjoy the streamlined appearance of a built-in refrigerator, designed to fit inside cabinetry
feature-1
Integrated Dispenser with LED Lighting
feature-2
LED Lighting
feature-3
Climate Controlled Drawer
feature-4
Built-in WiFi
feature-5
Fresh Food Multi-Level Drawers
Provide the ideal environment for storing your fruits and vegetables
feature-6
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills to make clean up quick and easy
feature-7
Large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
feature-8
Built-In Ice Maker
feature-9
Full-Extension Freezer Baskets
feature-10
Advanced water filtration uses MWF replacement filter
Features
  • 42" Built-In Configuration