| CAPACITY | |
| Fresh Food Capacity | 5.63 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 0.49 cu ft |
| FILTER | |
| App Filter - Icemaker | No |
| App Filter - Product Type | Refer Compact |
| App Filter - Capacity | Refer Small & compact (16 cu. ft. and below) |
| App Filter - Dispenser | No |
| APPEARANCE | |
| Handle | Recessed |
| Case Color | Gray |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 236 |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Width | 23.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 85 lb |
| Depth Without Handle | 23.25 in |
| Height to Top of Case | 34 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Height to Top of Hinge | 34.125 in |
| Net Weight | 77 lb |
| Overall Depth with Handle | 23.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 46 in |
| Overall Height | 34.125 in |
| FEATURES | |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Incandescent |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 1 Pan with Cover |
| Refrigerant Type | R134A |
| Number of Doors | 1 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Glass |
| Interior Lighting | Yes |
| Temperature Display | Internal Analog |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 1 Half-Width |
| Defrost Type | Manual |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Product Type | Compact Internal Freezer Compact Refrigerator |
| Freezer Features | 1 Chiller Shelf - Glass 2 Mini Ice N' Easy Trays Defrost Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Full-Width Wire; 2 Half-Width Wire |
GE Appliances Compact Refrigerator, 34-1/8 in Height, 23-5/8 in Width, 23-3/4 in Depth, 5.6 cu-ft Capacity, R-134A Refrigerant, 2 Shelves, Reversible, Swing Door, 1 Doors, Stainless Steel
Image Features

GE Appliances Built-in Capable Compact Refrigeration
Learn more about the built-in capable compact refrigerator models for 24" installation applications

GE Appliances Compact Refrigeration
View the assortment of compact refrigerator models and configurations that GE Appliances offers
Features
- Built-in Capable Compact Refrigeration
- GE Appliances Compact Refrigeration
- Energy Star
- Dimensions: 34.12 H x 23.62 W x 23.75 D (in) 86.67 H x 60.00 W x 60.32 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GCE06GSHSB |
| GTIN14: | 084691263784 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
GE Ge Energy Star Compact Refrigerator GCE06GSHSB
- SKU-0000032700
- Model #GCE06GSHSB
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | GCE06GSHSB |
| UPC/GTIN | 084691263784 |
| Capacity | 5.6000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 3/4 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 34 1/8 |
| CAPACITY | |
| Fresh Food Capacity | 5.63 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 0.49 cu ft |
| FILTER | |
| App Filter - Icemaker | No |
| App Filter - Product Type | Refer Compact |
| App Filter - Capacity | Refer Small & compact (16 cu. ft. and below) |
| App Filter - Dispenser | No |
| APPEARANCE | |
| Handle | Recessed |
| Case Color | Gray |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| WARRANTY | |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| POWER / RATINGS | |
| Energy Consumption (kWh/year) | 236 |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Overall Width | 23.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 85 lb |
| Depth Without Handle | 23.25 in |
| Height to Top of Case | 34 in |
| Overall Depth | 23.75 in |
| Height to Top of Hinge | 34.125 in |
| Net Weight | 77 lb |
| Overall Depth with Handle | 23.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 46 in |
| Overall Height | 34.125 in |
| FEATURES | |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Incandescent |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 1 Pan with Cover |
| Refrigerant Type | R134A |
| Number of Doors | 1 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Glass |
| Interior Lighting | Yes |
| Temperature Display | Internal Analog |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 1 Half-Width |
| Defrost Type | Manual |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Product Type | Compact Internal Freezer Compact Refrigerator |
| Freezer Features | 1 Chiller Shelf - Glass 2 Mini Ice N' Easy Trays Defrost Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Full-Width Wire; 2 Half-Width Wire |
GE Appliances Compact Refrigerator, 34-1/8 in Height, 23-5/8 in Width, 23-3/4 in Depth, 5.6 cu-ft Capacity, R-134A Refrigerant, 2 Shelves, Reversible, Swing Door, 1 Doors, Stainless Steel
Image Features

GE Appliances Built-in Capable Compact Refrigeration
Learn more about the built-in capable compact refrigerator models for 24" installation applications

GE Appliances Compact Refrigeration
View the assortment of compact refrigerator models and configurations that GE Appliances offers
Features
- Built-in Capable Compact Refrigeration
- GE Appliances Compact Refrigeration
- Energy Star
- Dimensions: 34.12 H x 23.62 W x 23.75 D (in) 86.67 H x 60.00 W x 60.32 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GCE06GSHSB |
| GTIN14: | 084691263784 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |












