| FILTER | |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Cooktop Type | Continuous Grates |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
| App Filter - Control Type | Rotary knobs |
| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Control Knobs | Dishwasher Safe Stainless Steel Appearance |
| POWER / RATINGS | |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 15.0; (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Hertz | 60 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 15.0; (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| WARRANTY | |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ACCESSORIES | |
| Stainless Steel Cleaner | Included |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Cutout Height (in) | 3.6875 |
| Overall Height | 5.5 in |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 48 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 42 lb |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Overall Depth | 21 in |
| FEATURES | |
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU |
| Burner - Right Front | 12,000 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Power Boil Burner | Yes |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Center | 15,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Deep Stainless Steel |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Control Type | Knob |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates Dishwasher Safe Edge-to-Edge Grates |
| Griddle | Cast Iron JXGRIDL230 Optional |
| Product Type | Cooktop |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
GE Built-In Gas Cooktop, 5000 Btu, 9500 Btu, 12000 Btu, 15000 Btu, Continuous Grates Cooktop Surface, 5 Burners, Sealed Burner, Knob Control, Electronic Ignition, Natural Gas, Stainless Steel, 28-1/2 in Cutout Width, 19-5/8 in Cutout Height, 30 in Overall Width, 5-1/2 in Overall Height, 21 in Overall Depth
Image Features

30" cooktop with 5 burners
Enjoy ultimate cooktop flexibility and more cooking space with 5 sealed burners

Maximize Your Cooking Space
Continuous cast iron grates provide more room for large cookware

More Cooking, Less Cookware
Eliminate the need for extra cookware with an optional integrated griddle perfect for pancakes, grilled cheeses and other favorites

Dishwasher-Safe Grates
Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher

Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy

Start Cooking Faster with Power Boil
15,000 BTU Power Boil burner delivers intense heat for faster boiling

Precise Simmer Burner
Protect delicate foods with low, even heating

MAX Burner System
Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops

Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Features
- 30" cooktop with 5 burners - Enjoy ultimate cooktop flexibility and more cooking space with 5 sealed burners
- Maximize Your Cooking Space - Continuous cast iron grates provide more room for large cookware
- More Cooking, Less Cookware - Eliminate the need for extra cookware with an optional integrated griddle perfect for pancakes, grilled cheeses and other favorites
- Dishwasher-Safe Grates - Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher
- Spend Less Time Cleaning Up - Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
- Start Cooking Faster with Power Boil - 15,000 BTU Power Boil burner delivers intense heat for faster boiling
- Precise Simmer Burner - Protect delicate foods with low, even heating
- MAX Burner System - Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops
- Fit Guarantee - Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JGP5030SLSS |
| GTIN14: | 084691822967 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
GE 30-Inch 5-Burner Gas Cooktop Stainless Steel - JGP5030SLSS
- SKU-0000038715
- Model #JGP5030SLSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Surplus Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | JGP5030SLSS |
| UPC/GTIN | 084691822967 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 |
| Width | 30 |
| Height | 5 1/2 |
| FILTER | |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Cooktop Type | Continuous Grates |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
| App Filter - Control Type | Rotary knobs |
| APPEARANCE | |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Control Knobs | Dishwasher Safe Stainless Steel Appearance |
| POWER / RATINGS | |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 15.0; (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Hertz | 60 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 15.0; (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| WARRANTY | |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| ACCESSORIES | |
| Stainless Steel Cleaner | Included |
| WEIGHTS & DIMENSIONS | |
| Cutout Height (in) | 3.6875 |
| Overall Height | 5.5 in |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 48 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 42 lb |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Overall Depth | 21 in |
| FEATURES | |
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU |
| Burner - Right Front | 12,000 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Power Boil Burner | Yes |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Center | 15,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Deep Stainless Steel |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Control Type | Knob |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates Dishwasher Safe Edge-to-Edge Grates |
| Griddle | Cast Iron JXGRIDL230 Optional |
| Product Type | Cooktop |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
GE Built-In Gas Cooktop, 5000 Btu, 9500 Btu, 12000 Btu, 15000 Btu, Continuous Grates Cooktop Surface, 5 Burners, Sealed Burner, Knob Control, Electronic Ignition, Natural Gas, Stainless Steel, 28-1/2 in Cutout Width, 19-5/8 in Cutout Height, 30 in Overall Width, 5-1/2 in Overall Height, 21 in Overall Depth
Image Features

30" cooktop with 5 burners
Enjoy ultimate cooktop flexibility and more cooking space with 5 sealed burners

Maximize Your Cooking Space
Continuous cast iron grates provide more room for large cookware

More Cooking, Less Cookware
Eliminate the need for extra cookware with an optional integrated griddle perfect for pancakes, grilled cheeses and other favorites

Dishwasher-Safe Grates
Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher

Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy

Start Cooking Faster with Power Boil
15,000 BTU Power Boil burner delivers intense heat for faster boiling

Precise Simmer Burner
Protect delicate foods with low, even heating

MAX Burner System
Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops

Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Features
- 30" cooktop with 5 burners - Enjoy ultimate cooktop flexibility and more cooking space with 5 sealed burners
- Maximize Your Cooking Space - Continuous cast iron grates provide more room for large cookware
- More Cooking, Less Cookware - Eliminate the need for extra cookware with an optional integrated griddle perfect for pancakes, grilled cheeses and other favorites
- Dishwasher-Safe Grates - Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher
- Spend Less Time Cleaning Up - Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
- Start Cooking Faster with Power Boil - 15,000 BTU Power Boil burner delivers intense heat for faster boiling
- Precise Simmer Burner - Protect delicate foods with low, even heating
- MAX Burner System - Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops
- Fit Guarantee - Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | JGP5030SLSS |
| GTIN14: | 084691822967 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
















