| Accesories | Optional Icemaker IM4D Optional Icemaker IM6D |
| Air Clearances Back (in.) | 1 |
| Air Clearances Each Side (in.) | 3/4 |
| Air Clearances Top (in.) | 1 |
| Built-In | No |
| Case Color | Dark Grey |
| Total Capacity (cubic feet) | 15-16 cu. ft. |
| Features | Dairy Compartment Levelling Legs NeverClean Condenser |
| Depth without Door Handle (in) | 30.5 |
| Case Depth without Door (in) | 26.75 |
| Colour | Stainless Steel |
| Depth | 32.1 - 34" |
| Depth with FF Door open 90 deg (in) | 57 |
| Door Colour | Stainless Steel |
| Door Handle Colour | Colour-Matched to Door |
| Door Handle Style | GE/GE Profile Standard |
| Door Swing | Shipped w/ Right-Hand Door Opening |
| Energy Star | Yes |
| Style | Top Freezer |
| Ice Maker | Ice Maker Ready |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full Width Wire |
| Freezer Capacity (cubic feet) | 4 |
| Freezer Configuration | Side-Swing Door |
| Freezer Door Bins | 2 Fixed |
| Fresh Food Capacity (cubic feet) | 12.6 |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable White |
| Height | 60 - 65" |
| Height to Top of Case (in) | 64.25 |
| Interior Lighting | LED |
| Levelling System | 2-Point |
| Fresh Food Door Bins | 3 |
| Number of Doors | 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width Glass |
| Refrigerant Type | R600 |
| Reversible Doors | Yes |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Crispers |
| Defrost Type | Frost Free |
| Volts / Hertz / Amps | 120 v / 60 Hz / 15A |
| Warranty | 1 Year Limited Parts & Labour |
| Width | 28 in |
| ADA Compliant | Yes |
#1 in Quality and DependabilityAmong 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020-Market research company with over 20 years of experience in the appliance industryLED lightingFind all your favorite foods under natural-looking lightSliding deli drawerEnjoy greater flexibility in your fridge and easily create more space for tall items with an innovative drawer that can be positioned wherever you preferEdge-to-edge glass shelvesEnjoy a polished look and easy-access cleaning with edge-to-edge shelves that extend the full width of the refrigeratorAdjustable wire freezer shelfEasily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizesUpfront temperature controlsEasy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sectionsHigh-gloss handlesProvide an appearance that is easy to cleanENERGY STAR(R) certifiedMeets or exceeds federal guidelines for energy efficiency and provides year-round energy and money savingsADA-compliantDesigned for easy operation and access as required by the Americans with Disabilities ActLarge 12.6 cu. ft. fresh-food capacityProvides additional interior space4.03 cu. ft. freezer capacityAllows for additional storageClear crisper drawersSpace to organize fruits and vegetablesGallon door storage binsEnable larger items to be easily accommodated in the doorDairy CompartmentProvides easy access to items like butter and cheeseWire freezer shelfBetter organization for the freezer
Image Features

#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020-Market research company with over 20 years of experience in the appliance industry

LED lighting
Find all your favorite foods under natural-looking light

Sliding deli drawer
Enjoy greater flexibility in your fridge and easily create more space for tall items with an innovative drawer that can be positioned wherever you prefer

Edge-to-edge glass shelves
Enjoy a polished look and easy-access cleaning with edge-to-edge shelves that extend the full width of the refrigerator

Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes

Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections

ENERGY STAR(R) certified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency and provides year-round energy and money savings

ADA-compliant
Designed for easy operation and access as required by the Americans with Disabilities Act
Features
- Energy Star Certified
- Adjustable Wire Freezer Shelf
- Dimensions: 64.75 H x 28.00 W x 32.62 D (in) 164.46 H x 71.12 W x 82.86 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GTE17GSNRSS |
| GTIN14: | 00084691847243 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
GE Energy Star 16.6 Cu. Ft. Top Freezer Refrigerator Stainless Steel GTE17GSNRSS
- SKUI-0000011835
- Model #GTE17GSNRSS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | GTE17GSNRSS |
| UPC/GTIN | 00084691847243 |
| Capacity | 16.6000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 32 5/8 |
| Width | 28 |
| Height | 64 3/4 |
| Accesories | Optional Icemaker IM4D Optional Icemaker IM6D |
| Air Clearances Back (in.) | 1 |
| Air Clearances Each Side (in.) | 3/4 |
| Air Clearances Top (in.) | 1 |
| Built-In | No |
| Case Color | Dark Grey |
| Total Capacity (cubic feet) | 15-16 cu. ft. |
| Features | Dairy Compartment Levelling Legs NeverClean Condenser |
| Depth without Door Handle (in) | 30.5 |
| Case Depth without Door (in) | 26.75 |
| Colour | Stainless Steel |
| Depth | 32.1 - 34" |
| Depth with FF Door open 90 deg (in) | 57 |
| Door Colour | Stainless Steel |
| Door Handle Colour | Colour-Matched to Door |
| Door Handle Style | GE/GE Profile Standard |
| Door Swing | Shipped w/ Right-Hand Door Opening |
| Energy Star | Yes |
| Style | Top Freezer |
| Ice Maker | Ice Maker Ready |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full Width Wire |
| Freezer Capacity (cubic feet) | 4 |
| Freezer Configuration | Side-Swing Door |
| Freezer Door Bins | 2 Fixed |
| Fresh Food Capacity (cubic feet) | 12.6 |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable White |
| Height | 60 - 65" |
| Height to Top of Case (in) | 64.25 |
| Interior Lighting | LED |
| Levelling System | 2-Point |
| Fresh Food Door Bins | 3 |
| Number of Doors | 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width Glass |
| Refrigerant Type | R600 |
| Reversible Doors | Yes |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Crispers |
| Defrost Type | Frost Free |
| Volts / Hertz / Amps | 120 v / 60 Hz / 15A |
| Warranty | 1 Year Limited Parts & Labour |
| Width | 28 in |
| ADA Compliant | Yes |
#1 in Quality and DependabilityAmong 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020-Market research company with over 20 years of experience in the appliance industryLED lightingFind all your favorite foods under natural-looking lightSliding deli drawerEnjoy greater flexibility in your fridge and easily create more space for tall items with an innovative drawer that can be positioned wherever you preferEdge-to-edge glass shelvesEnjoy a polished look and easy-access cleaning with edge-to-edge shelves that extend the full width of the refrigeratorAdjustable wire freezer shelfEasily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizesUpfront temperature controlsEasy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sectionsHigh-gloss handlesProvide an appearance that is easy to cleanENERGY STAR(R) certifiedMeets or exceeds federal guidelines for energy efficiency and provides year-round energy and money savingsADA-compliantDesigned for easy operation and access as required by the Americans with Disabilities ActLarge 12.6 cu. ft. fresh-food capacityProvides additional interior space4.03 cu. ft. freezer capacityAllows for additional storageClear crisper drawersSpace to organize fruits and vegetablesGallon door storage binsEnable larger items to be easily accommodated in the doorDairy CompartmentProvides easy access to items like butter and cheeseWire freezer shelfBetter organization for the freezer
Image Features

#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020-Market research company with over 20 years of experience in the appliance industry

LED lighting
Find all your favorite foods under natural-looking light

Sliding deli drawer
Enjoy greater flexibility in your fridge and easily create more space for tall items with an innovative drawer that can be positioned wherever you prefer

Edge-to-edge glass shelves
Enjoy a polished look and easy-access cleaning with edge-to-edge shelves that extend the full width of the refrigerator

Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes

Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections

ENERGY STAR(R) certified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency and provides year-round energy and money savings

ADA-compliant
Designed for easy operation and access as required by the Americans with Disabilities Act
Features
- Energy Star Certified
- Adjustable Wire Freezer Shelf
- Dimensions: 64.75 H x 28.00 W x 32.62 D (in) 164.46 H x 71.12 W x 82.86 D (cm)
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GTE17GSNRSS |
| GTIN14: | 00084691847243 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |










