| Washer Options/Settings | Deep Fill End-of-Cycle Signal Extra Spin Extra Rinse Delay Start |
| Dispenser | Yes |
| Energy Star | No |
| Fill Hose(s) | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| LED Display | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Number of Wash Cycles | 8 |
| Child Lock | Yes |
| Style | Top Load |
| Control Type | Electromechanical |
| Wash Mechanism | Infusor |
| Cycles | Speed Wash Delicates Rinse & Spin Jeans Heavy Duty Normal Soak Towels & Sheets |
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Volts / Hertz | 120 v / 60 Hz |
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Width | 24" or less |
| Matching Dryer - Electric | PCKS443EBWW, PSKS333EBWW |
Large CapacityAmple space for clothes for fewer wash loadsSmall FootprintPerfect for small spaces that won’t fit a full size washerElectronic one-touch controls with LED read-outSimplify cycle selection and provide accurate cycle timesFill and Drain Hoses Included8 wash cyclesHandle various fabrics and soilsFour Wash TemperaturesMaximize results by selecting the perfect temperature for your fabricStainless steel basketIt resists rust and won’t chip, peel or snag clothes
Image Features

Large Capacity
Ample space for clothes for fewer wash loads
Features
- Large Capacity
- Ample space for clothes for fewer wash loads
- Small Footprint
- Perfect for small spaces that won't fit a full size washer
- Electronic one-touch controls with LED read-out
- Simplify cycle selection and provide accurate cycle times
- Fill and Drain Hoses Included
- 8 wash cycles
- Handle various fabrics and soils
- Four Wash Temperatures
- Maximize results by selecting the perfect temperature for your fabric
- Stainless steel basket
- It resists rust and won't chip, peel or snag clothes
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GNW128SSMWW |
| GTIN14: | 084691828235 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Washers |
GE Ge Space Saving 2.8 Cu. Ft. Capacity Stationary Washer With Stainless Steel Basket GNW128SSMWW
- SKU-0000040830
- Model #GNW128SSMWW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Exterior Imperfections | Great Savings | Brand New | Compact Washer |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | GE |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Washers |
| Model Number | GNW128SSMWW |
| UPC/GTIN | 084691828235 |
| Capacity | 3.3000 |
| Color | White |
| Depth | 24 1/2 |
| Width | 23 57/64 |
| Height | 37 13/32 |
| Washer Options/Settings | Deep Fill End-of-Cycle Signal Extra Spin Extra Rinse Delay Start |
| Dispenser | Yes |
| Energy Star | No |
| Fill Hose(s) | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| LED Display | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Number of Wash Cycles | 8 |
| Child Lock | Yes |
| Style | Top Load |
| Control Type | Electromechanical |
| Wash Mechanism | Infusor |
| Cycles | Speed Wash Delicates Rinse & Spin Jeans Heavy Duty Normal Soak Towels & Sheets |
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Volts / Hertz | 120 v / 60 Hz |
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Width | 24" or less |
| Matching Dryer - Electric | PCKS443EBWW, PSKS333EBWW |
Large CapacityAmple space for clothes for fewer wash loadsSmall FootprintPerfect for small spaces that won’t fit a full size washerElectronic one-touch controls with LED read-outSimplify cycle selection and provide accurate cycle timesFill and Drain Hoses Included8 wash cyclesHandle various fabrics and soilsFour Wash TemperaturesMaximize results by selecting the perfect temperature for your fabricStainless steel basketIt resists rust and won’t chip, peel or snag clothes
Image Features

Large Capacity
Ample space for clothes for fewer wash loads
Features
- Large Capacity
- Ample space for clothes for fewer wash loads
- Small Footprint
- Perfect for small spaces that won't fit a full size washer
- Electronic one-touch controls with LED read-out
- Simplify cycle selection and provide accurate cycle times
- Fill and Drain Hoses Included
- 8 wash cycles
- Handle various fabrics and soils
- Four Wash Temperatures
- Maximize results by selecting the perfect temperature for your fabric
- Stainless steel basket
- It resists rust and won't chip, peel or snag clothes
Item Attributes
| Brand Code: | GE |
|---|---|
| Part Number: | GNW128SSMWW |
| GTIN14: | 084691828235 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Washers |























